0-12 Ay Arası Bebek Beslenmesi Nasıl Yapılmalıdır?

Bebekleriniz dünyaya gözlerini açtıktan itibaren dikkat edilmesi en önemli konulardan biri, onların beslenme düzenin doğru bir şekilde yapılmasıdır.

0-4 AY Arası Bebekler

0-4 aylık bebeklerde beslenme anne sütüyle olmalıdır. Anne sütü bu dönemde bebeğin en önemli ihtiyacıdır. Annenin sütü yoksa anne sütüyle eş değer mamalar biberonla verilmelidir.

4-6 AY Arası Bebekler

Bebekler bu dönemlerde anne sütünün yanında ek besinlere ihtiyaç duymaktadırlar. 4-6 arası bebekleriniz için yarı sıvı püreler vermeniz sorun olmayacaktır. Anca bu püreler kesinlikle yumuşak olmalıdır. Anne sütü bu dönemde de yoksa bebeklere günde 4-5 öğün arası devam maması verilmelidir.


7-8 AY Arası Bebekler

Anne sütü bu dönemde bebeklerin en önemli ihtiyacıdır. Bebeklerin zihinsel gelişimi ve kemik gelişiminin altyapısı bu dönemde oluşmaya başlar. Yapılan araştırmalar sonucunda, anne sütü alan çocukların daha hızlı gelişim gösterdiği gözlemlenmiştir. Eğer anne sütü bu dönemde yoksa, bebeğe devam maması verilmelidir. Bu dönem bebekleri için meyve püresi ve sebze püresi tercih edilebilir. 7-8 ay arası bebekler bu dönemde ağızlarında gevelemek için bir şeylere ihtiyaç duyarlar. Bu sorunu bebeklerinize çiğ sebzeler vererek çözebilirsiniz. Örneğin; domatesi soyarak bebeğinize verebilirsiniz. Verilen çiğ sebzeler iyice yıkanmalı ve çürük olmamalıdır. Meyve püresi de 7-8 ay arası bebeklere verebilecek yiyecekler arasındadır.

Bebeklerinize bu dönemde yumurta vererek onları, yumurtaya alıştırabilirsiniz. Özellikle 8.ay sonrası bebekler tatları artık ayırt etmeye başladıkları için ne kadar erken sağlıklı besinlere alıştırırsanız bebeğiniz için o kadar iyi olacaktır.

8.ayı geçmiş bebekler için yine yumuşak besinler tercih edilmektedir. Pilav, sebze ve meyve püresi verilmesi uygundur.

10-12 AY Arası Bebekler

10-12 ay arasındaki bebekler artık evdeki her şeyi yiyebilecek duruma gelirler. Bebekler için yapılan yemeklerin tuzsuz olmasına özen gösterilmelidir. Balık bu dönemde bebekler için oldukça faydalı olacaktır. Zihinsel gelişim açısından bebeklere B12 vitaminini verecek olan balık, olabildiğince küçük parçalara ayrılarak bebeklere yedirilmelidir. Sadece balık değil et ürünleri de bu dönemde bebeklerinize verilebilecek gıdalar arasındadır.