Henüz dünyaya yeni gelmiş ve dünyayla yeni yeni tanışmaya başlamış 0-12 yaş arası bebekler için oyuncak seçimi doğru yapılmalıdır. Bu dönemlerde bebeğimizin gelişimi oldukça önemlidir. Oyuncaklar da bebeğimizin gelişimine katkı sağlar. Bebeğimizin zihinsel, bedensel ve sosyal olarak gelişmelerine katkı yapan oyuncaklar, aynı zamanda bebeğimizin hayal gücünü de geliştirmekte önemli rol oynamaktadır. Hayal gücüyle beraber gelen yaratıcılıkta ileri dönemlerde bebeğimiz için oldukça faydalı olacaktır. Doğru oyuncak seçimleri, bebeğimizin için hem neşe kaynağı olacak hem de eğitici olacaktır.

Aynı zamanda bebeğimizin bedensel, sosyal ve zihinsel gelişiminin yanında duygusal gelişimi de önemli olacaktır. Özen gösterilerek alınan oyuncuklar hiç şüphesiz bebeğimizin duygusal gelişimine de fayda sağlayacaktır.

Bebeğimizin oyuncuklarını seçerken özellikle dikkat etmemiz gereken konulardan biri de sağlıklı olmalıdır. Bebeğimize oyuncak alırken ucuza kaçmamalıyız.

Egzersiz Oyuncakları – Yeni doğan bebek oyuncakları

Bebekler, dünyayla tanışırken her geçen gün gelişim göstereceklerdir. Fiziksel açıdan zayıf olan yeni doğan bebekler için egzersiz oyuncakları oldukça önemlidir. Bebeğin tüm vücudunu hareket ettirecek bu oyuncaklar, bebeğin fiziksel olarak gelişmesinde önemli rol oynayacaktır.

Peluş oyuncaklar (6 ay ve üzeri bebekler için)

Peluş oyuncaklar, bebeğinizin en çok duygusal gelişimine yardımcı olacaktır. Bebeğiniz uyurken kendini güvende hissetmesiyle beraber peluş oyuncaklar sayesinde kendisini güvende hissedecektir. Bu oyuncakları alırken yumuşak olmasına dikkat edin. Zira, ne kadar yumuşak olursa bebeğinizin dokunma duyusu o oranda gelişim gösterecektir.

Şekilli kutu oyuncakları (6 ay ve üzeri bebekler için)

Bebeğinizin 6 aydan sonra gelişmeye başlayan el becerisi için en büyük katkıyı sağlayacak oyuncaklar şekilli kutulardır. Birbirinden farklı renklerde olan oyuncakları alarak bebeğinizin el becerisini geliştirmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Müzik çalan ve sesli oyuncaklar (9 ay ve üzeri bebekler için)

Farklı farklı müzikler çalan oyuncaklar bebeğinizin zihinsel aktivitesini arttırır ve belleğini kuvvetlendirir.

Banyo oyuncakları

Bebeklerin ilk suya girişleri korkarak olduğundan onları bir nebze azaltmak için banyo oyuncaklarını tercih etmelisiniz.

Kitaplar

Bebeğiniz için alacağınız renkli kitaplar, bebeklerin hem dokunma duyusunu hem de görsel hafızasını güçlendirmektedir.