Sizlerle başımdan geçen iPhone 5S alış maceramı paylaşırsam sanırım 2. El iPhone alırken nelere dikkat etmeniz gerektiği yönünde fikir vermiş olabilirim.

 

İlk Deneme;

iPhone 4’ümün yavaşlığından fena halde canım sıkılmıştı zira yönettiğim web sitelerini iPhone 4 üzerinden düzenleme yaparken çok fazla zaman kaybediyordum. Aslında bu cihazdan daha fazlasını da bekleyemezdim çünkü 4 yıldır emektar cihazım bana hizmet etmeye çalışıyordu. 4 yıl ne kadar da hızlı geçmişti ama artık dayanamadım ve o akşam telefonu değiştirmeye karar verdim.

Ertesi gün;

Okul dönüşü yolum Aksaray’a düştü, bilen bilir Aksaray Metro durağının hemen yanındaki alt geçitte elektronik eşya satılır oradan geçerken bir fiyat sorayım dedim ve dayanamadım iPhone5s fiyatına 1200 Tl dedi satıcı. Cihazın sağına soluna baktım kasa durumu 10 üzerinden 9 du. Hemen 1200 Tl’yi saydım ve adama verdim. (1. Yanlış)

Aksaray’dan Fenerbahçe’ye evime geldiğimde cihazı kurcalamaya başladım. Öncelikle Wi-fi’nin eski telefonuma göre daha az çektiğini fark ettim, ve 5S’in en önemli özelliği olan Touch id’nin çalışmadığını anladım. Yıkılmıştım zira 7 yıllık iPhone kullanıcısı ben bozuk bir iPhone almıştım. O akşam içim içimi yedi nasıl böyle bir hata yapmıştım. Sabah olunca hemen aldığım yere gidecek ve değiştirmesini isteyecektim.

 

İkinci Deneme;

Bir Sonraki Gün;

Sabah olur olmaz Fenerbahçe’den Aksaray’a 3 vasıta değiştirerek gittim, dükkandan içeri girdiğimde ise dükkan sahibi yoktu yerinde sanırım orta sona ancak giden çırağı vardı. Dükkan sahibini sorduğumda telefonu değiştirmek istediğimi söyleyince akşam geleceğini söyledi. Dükkandan ümitsizce çıktım. Okula gittim, okulum Şirinevlerde bulunan İstanbul Kültür Üniversitesi Hukuk Fakültesi bu arada, siteyi takip ederler bilirler. Okul bitiminde tekrar Aksaray’a gittim.

Her zaman zevk için gittiğim Aksaray ( Aklınıza yanlış şeyler gelmesin Aksaray’a ya Ciğeristan’dan ciğer yemeğe veya Hatay Medeniyetler Sofrası’nın nefis yemeklerini yemeğe giderdim ). Ama bu sefer farklı bir amaç için gidiyordum amacım telefonu değiştirebilmek ve yediğim kazığı aklımdan çıkarabilmekti.

Dükkana sayılı adımlar kala başıma gelecekleri düşünmeye başladım,

  • Dükkan sahibi ayıplı malı klasik Aksaray esnafı gibi kabul etmeyecek, çirkeflik yapacak ve kavga çıkaracaktı. Birden dükkana bir dünya Aksaray esnafı girecek ve beni sağlam döveceklerdi.
  • Yine dükkana gidecektim, yine o ergen çocuğu görecektim. “Abi dükkan sahibi gelmedi sen en iyisi yarın gel diyecekti.
  • Dükkan sahibi malına sahip çıkacak, kusura bakma deyip telefonu değiştirecekti.

Evet bunları düşünürken dükkandan içeri girdim ve dükkan sahibi içerideydi. Seçenekler 2’ye indi bir arada. Durumu anlatırken acaba başıma a şıkkı mı yoksa c şıkkı mı gelecek diye merak ediyordum aslında.

Durumu anlattım Touch id’nin çalışmadığını ve bununda benim canımı sıktığını ve cihazı değiştirmek istediğimi söyledim. Adam c şıkkındaki gibi davrandı. İrlandalı boksörün olayına dönmedi anlayacağınız. (Gerçi ben o boksör kadar iyi dövüşemem muhtemelen öyle bir durumla karşılaşsam sağlam dayak yiyip çıkardım.) Adam aynen c şıkkındaki gibi “Kusura bakma kardeşim, bunda da arıza çıkarsa hemen gel değiştirelim” dedi ve bu sefer beyaz renkli bir iPhone 5s verdi. Bende işin gerçeği adamdaki sıcakkanlı esnaf davranışına aldanıp telefona göz ucuyla bakıp, teşekkür ettim ve dükkandan çıktım. (2. YANLIŞ)

Akşam eve geldiğimde telefonun çekişi,wi-fi’si,kamerası hepsi güzel çalışıyordu. Bu arada telefonda eski numaralar vardı, cihazı sıfırlamak istedim bir de baktım içinde bilmediğim şifresi girili idi. Dahası biraz daha kurcalayınca cihazda iCloud hesabı giriliydi. Yine kendime kızdım zira cihaz çalıntı olabilirdi – ki muhtemelen öyleydi yoksa neden iCloud şifresi girili olsundu ki? Yine bilindik sahne yine içim içime yedi, yine yarın dükkana gittiğimde başıma gelebilecekleri düşünmeye başladım.

Üçüncü Deneme;

Bir Sonraki Günden Sonraki Gün,

O gün yine ilk iş Fenerbahçe’den Aksaray’a gitmem oldu ve sanırım şansımın yaver gideceği başlangıçta belliydi çünkü dükkan sahibi içeri de oturuyordu. Dükkandan 4. Kez içeri girdiğimde dükkan sahibinin içinden bu sefer ne oldu a.. dediğini hissettim.

Adama cihazda iCloud şifresi olduğunu, böyle bir cihazın hırsızdan bile satın alınabileceğini ve de böyle bir cihaz kullanmak istemediğimi anlattım ve değiştirmek istediğimi söyledim. Bu sefer dükkan sahibi elinde 2. El iPhone 5s kalmadığını söyledi.

Neyse ki bu cevaba hazırlıklıydım. Yanıma nakit para almıştım.  Dedim ki “Abi her gün Fenerbahçe’den buraya git gel yapıyorum, bu gidişle bir telefon parası daha cebimden çıkacak, gel beni uğraştırma sıfır cihaz ver bana farkını vereyim bir daha da buraya gelmeyeyim”. Adam bu cevabıma şaşırmıştı fakat ben bu sahneyi aklımda en az 10 kere tekrar etmiştim.

350 Tl ver sana sıfır cihaz vereyim dedi. Hemen kabul ettim ve bu sefer cihazı adam akıllı inceledim çünkü bu sefer sıkıntı çıksa kesin gelmezdim. Bunu bildiğimden adam akıllı cihazın kıçına başına, içine her yerine baktım. Hani bir laf var ya … deliğine kadar baktım anlayacağınız. (Yaptığım İLK DOĞRU)

Sonunda Aksaray esnafı ile dalaşmadan, kavga etmeden telefonuma kavuşmuştum.

Lisedeki Fizik hocam “Hayat yenen kazıkların bileşkesidir” derdi. Hayata dair birşeyler daha öğrenmiştim. Cihaz sıfırdı ama bir garanti belgesi bile yoktu.

Evet bu maceradan sonra 2. El iPhone alırken dikkat edileceklere bakacak olursak,

Kısaca;

Her ne kadar ben ikinci el almayı başaramasamda; ( 🙂 )

  • Mutlaka imei numarasını kontrol edin. Onayı olmayan cihazı hemen aldığınız yere verin çünkü iPhone’lara imei klanlama yapılamaz.
  • iCloud hesabı mutlaka kapalı olsun yoksa asıl sahibi Amerika’dan bile telefonu kilitleyebilir. Ve aklınızda olsun kilitlenen iPhone hiçbir şekilde açılamaz.
  • Kasaya mutlaka bakın, açılmamış olsun. Eğer pil değişimi dışında açılmışsa %60 ihtimalle yakın zamanda tekrar sorun çıkaracaktır.
  • Hat çekim gücü,wi-fi çekim gücü, kulaklık ses çıkışını kontrol edin.
  • Kamerasına bakın, leke olabilir.
  • Artık cihazı sıfırlayın ve yeni bir iPhone olarak kaydedin. Yukarıda anlattıklarımda sıkıntı yoksa emin olun yıllara dayabilecek bir iPhone satın almışsınızdır.

Güle güle kullanın….