“4G mi, yoksa 5G mi” tartışmaları güncelliğini korurken Medipol Üniversitesinin “5G ve Ötesi Laboratuarı” kurması, adeta diğer üniversitelere göz dağı vererek yeni nesil iletişim için çalışmalara başlandığını göstermektedir.

Cep telefonu, tabletleri elimizden düşürmediğimiz bu zamanlarda, çok hızlı ve güvenli internet ağlarına ihtiyacımız artarak devam ediyor. Yakın gelecekte evlerimizden, evdeki eşyalarımızdan otomobillerimize, su ve elektrik gibi kaynaklardan hayvan ve bitki hayatlarının takiplerine kadar tüm sistemler internet ağının birer parçası olacak gibi gözüküyor. Frekans bandları ise artan veri akışında daha şimdiden yetersiz kalmış gözüküyor. Bu probleme yönelik “4G mi, yoksa 5G mi? tartışmaları aktüelliğini korurken Medipol Üniversitesi, “5G ve Ötesi Labaratuarı” kurarak, yakın gelecekteki ileşim sistemlerinin temelleri için çalışmalara başladı. Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesine bağlı proje çerçevesinde 5G ve sonraki nesikl iletişimde dışa bağımlılığın ortadan kaldırılması ve teknoloji ihraç eden bir ülke haline gelebilmemiz planlanmaktadır.

Medipol Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Arslan konuyla ilgili şu sözleri söylemiştir : “Proje çerçevesinde hücresel ağların kapsam alanlarının daha esnek ve etkin kullanılması, bit başına düşen mağliyetlerin azaltılması, çeşitli cihazların entegrasyonu sağlanarak haberleşme kapasitenin artırılması amaçlanıyor. Dünya üzerinde haberleşme insanlar arasında olmaktan çıkıp nesnelerin haberleşmesine dönüşüyor. Artık araçlar yoldaki diğer araçlarla, bina içi sensörler klima sistemleriyle iletişime geçebiliyor. Bu dönüşüm, kablosuz haberleşme sistemlerinin de yeniden planlanmasını gerektiriyor. Medipol Üniversitesin’de görev yapan bilim adamları ve bilim kadınları özellikle nesnelerin internetinde hem iletişim tarafında hem de toplanan bilgilerin güvenli bir biçimde kullanılması için öncü çalışmalar yapmaktadır.”

Ayrıca Medipol Üniversitesi’nde “sağlık iletişimi” konusunda çalışmalar yapılmaktadır. Kavacık’ta inşa edilmiş olan büyük kampüste kurulması planlanan birimlerden birisi olan “Uzaktan Teşhis ve Tedavi Merkezi” ile gerek vücut içi ve gerekse vucut dışında kullanılabilecek yeni sensör teknolojileri geliştirilmektedir. Oluşturulacak vucut içi ve vucut dışı haberleşme ağları sayesinde hayati önem taşıyan fonksiyonlar monitöre iletilecek ve kritik durumlarda hastaya uzaktan müdahale edilmesi sağlanacak. Aynı merkezde tedavi için uzaktan ameliyat ve ilaç salınımlarını sağlayabilecek olan mikro boyutlarda sistemler geliştirilmeside planlar dahilindedir.