Bir yüksek öğretim kurumunda ön lisans (2 yıllık) veya lisans (4 yıllık) programlarında kayıtlı öğrenciler ile bu programlardan mezun olanlar eş zamanlı olarak açıköğretim ile yürütülmekte olan ve okudukları veya mezun oldukları programlardan farklı olmak şartıyla, tekrar Üniversite sınavına girmeden,Açıköğretim Fakültesi önlisans ve lisans programlarına kayıt yaptırarak öğrenimlerine devam edebilirler. Belirtilen şartları sağlayan öğrenci ve mezunlara ikinci bir üniversite şansı veren bu sistem, ikinci üniversite olarak tanımlanmaktadır. İkinci Üniversite uygulamasının kayıt işlemleri 2 aşamalı olarak gerçekleşir.

 

1-ONLINE ÖN KAYIT

Bu uygulama ile kayıt yaptırmak isteyenler, ilk önce  İstanbul Üniversitesi Öğrenci İşleri Otomasyon Sistemi’ne http://nokta.istanbul.edu.tr giriş yaparak ön kayıt başvurusu yaparlar. Bu işlemi internet aracılığıyla 7/24  yapabilirler.

Ancak bu işlem tek başına  kesin kayıt için yeterli değildir, bu işlem sadece ilk aşamayı oluşturmaktadır. Online Kayıt yaptırıp, kesin kaydını gerçekleştirmeyenler, hiçbir şekilde hak iddia edemezler.

2- KESİN KAYIT

Online  kayıt işlemi sürecinde,sisteme girilmesi gereken bilgiler tamamlandıktan sonra, kesin kayıt için istenen belgelerin kayıt süresi içerisinde Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesine kargo ile ulaştırılması ve fakülte tarafından  belgelerin incelenerek onaylanması gerekmektedir. Belgelerin fakülte tarafından onaylanması ile birlikte öğrenci programa kesin kayıt yapmış sayılır. Kesin kaydı, fakülte öğrenci işleri yetkilisi gerçekleştirecektir. Kayıt tarihleri arasında internet üzerinden Online Ön Kayıt yapan ancak gerekli belgeleri kargoyla ulaştırmayan adayların kesin kayıt işlemleri gerçekleşmez. Kesin kayıt işlemi için gerekli belgeleri teslim etmeyen adaylar herhangi bir hak iddia edemez veya mazeret ileri süremez.

KİMLER BAŞVURABİLİR?

Lisans düzeyindeki herhangi bir programa (ÖSYM) tarafından yerleştirilip halen öğrenci olanlar,

Lisans düzeyindeki herhangi bir programdan  mezun olanlar,

ÖSYM’nin Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda yer alan üniversitelerin lisans düzeyindeki programlarında halen öğrenci olan ya da mezun olanlar,

Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı ile Türkiye’deki yükseköğretim kurumlarının lisans düzeyindeki programlara yerleştirilen yabancı uyruklu öğrenciler,

Çift uyruklu vatandaşlardan, yurt dışında lisans seviyesinde yükseköğretim kurumlarını bitirerek Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’ndan  denklik belgesi alanlar,

Üniversitelerin lisans düzeyindeki herhangi bir açıköğretim programında halen öğrenci olanlar,

Üniversitelerin lisans düzeyindeki herhangi bir açıköğretim programından mezun olanlar,

Bu sistemle Anadolu üniversitesi ve İstanbul üniversitesi bütün öğrencilere ve mezunlarına 2.üniversite için 2.bir şans sunmaktadır.

Şans diyorum çünkü;

Şuanda İşletme okuyan ve bölümünden memnun olmayan bir öğrenci, hemen başvurarak Anadolu Üniversitesi’nde Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünü okuyabilir. Üstelik hiçbir sınava girmeden. Kontenjan sıkıntısı diye birşeyde yok. Mezun olduğunda hem İşletme, hemde Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümleri için diploma almış olacak.

 

Hangi bölümlere kayıt yaptırılabilir?

Aşağıda belirtilen böümlere kayıt yapılabilmektedir.

Açıköğretim Fakültesi Önlisans programları:

Adalet

Bankacılık ve sigortacılık

Büro yönetimi ve yönetici asistanlığı

Çağrı merkezi hizmetleri

Dış ticaret

Elektrik enerjisi üretim, iletim ve dağıtımı*

Emlak ve emlak yönetimi

Ev idaresi

Fotoğrafçılık ve kameramanlık

Halkla ilişkiler ve tanıtım

İlahiyat

İnsan kaynakları yönetimi

İşletme yönetimi

Kültürel miras ve turizm

Laborant ve veteriner sağlık*

Lojistik

Marka iletişimi

Medya ve iletişim

Menkul kıymetler ve sermaye piyasası

Muhasebe ve vergi uygulamaları

Özel güvenlik ve koruma***

Perakende satış ve mağaza yönetimi

Radyo ve televizyon programcılığı

Sağlık kurumları işletmeciliği

Sosyal bilimler

Sosyal hizmetler*

Spor yönetimi

Tarım

Turizm ve otel işletmeciliği*

Turizm ve seyahat hizmetleri*

Yerel yönetimler

Açıköğretim Fakültesi Lisans Programları

Felsefe

Sosyoloji

Tarih

Türk dili ve edebiyatı

İşletme Fakültesi Lisans Programları

İşletme

Konaklama işletmeciliği **

İktisat Fakültesi Lisans Programları

Çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri

İktisat

Kamu yönetimi

Maliye

Uluslararası ilişkiler

* Bu programdakiler staj, klavye sınavı ve uygulama derslerini almak zorundadırlar.

** Bu programdakiler isteğe bağlı staj yapacaklardır.

*** Özel Güvenlik ve Koruma Ön Lisans Programına kayıt yaptıracak adaylar tam teşekküllü resmi bir hastaneden, bu mesleği yapmayı engelleyecek fiziki ve ruhsal engeli olmadığını, erkek adayların 1.75m’den, bayan adayların 1.65m’den kısa olmadığını belgeleyen yeni tarihli heyet raporu ile sabıka kayıtlarının olmadığını gösteren belgelerini kayıt için AÖF bürosuna vermeleri gerekmektedir.

İstanbul Üniversitesi

İstanbul Üniversitesi’nde sınavsız ikinci üniversite imkanı kapsamında yalnızca Lisans Programları yer alıyor

Coğrafya

Felsefe

İşletme

İktisat

Sosyoloji

Tarih