Önyazı 1 : Güncelleme Tarihi 8 Haziran 2015

Arkadaşlar Yaklaşık 2,5 yıl önce yazdığım bu makalede Kültür’ün 3 yılda bitirildiğinden bahsetmiştim. Arkadaşlar 2014-2015 öğretim yılında Kültür Üniversitesi Açıköğretimle diploma notu 3 ve üzeri olan arkadaşlarımıza 2 yılda okulu bitirebilmeleri için 52 kredi muafiyet ve her dönem 50 kredi vermiştir. Dolayısıyla aşağıda uzun uzun yazıp bu işin kavgasını vermem sanırım meyvesini verdi 🙂 Ben her ne kadar 3 yılda okulu bitirsem de sizler 2 yılda bitirin. Dolayısıyla ortalamanız iyi ise arkadaşlar Kültür Üniversitesi’ni tercih edebilirsiniz. Aşağıdaki makaleyi de silmiyeceğim ne çetin şartlardan geçildiğini öğrenin. Not bu makale 200 binin üzerinde okunmuştur. Sanırım DGS ile Hukuk arzulayan arkadaşların %90’ına ulaştığımı düşünüyorum. Önemine binaen makaleye eklenmiştir. 

Ön Yazı 2: Güncelleme Tarihi 09 Şubat 2015 Hala BEYKENT 2 yılda bitiyor…

Arkadaşlar Beykent aldığı kararı değiştirmiş bulunmaktadır. Sadece çakışan ders aldırmamakta ve de 45 kredi maksimum kredi aldırmaktadır. Buna rağmen okul 2 yılda bitmektedir sadece 1 yaz döneminde her hangi bir fakülteden ders almanız lazım. Ama kredi sayısını her dönem 5’er 5’er azaltarak 30 kredi de sabitleyecektir. Dolayısıyla 2 yılda biten Hukuk Fakülteleri Beykent Hukuk Fakültesi ve sıkı çalışıp bir de yaz okulu ile Kültür Üniversitesi Hukuk Fakültesi’dir.

Önemine binaen duyurulur ;
ORHAN AKMAN

Bu arada Hukuk Fakültesini Kazananlar/Kazanacaklar İçin Yeni Bir Makale Yazdım OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

Öncelikle Örgün Öğretim veya Açıköğretim Öğretimden Adalet/Adalet Meslek Yüksekokulu mezunu olmanız lazım. Hukuk Fakültesine cidden geçmeyi düşünüyorsanız ortalamanızın da çok yüksek olması sizin fakülteye girişinizi kolaylaştıracaktır. Adalet bölümünden Hukuk Fakültesine geçmiş biri olarak Adalet bölümünü 3,25 diploma notu ile bitirdim ve DGS(Dikey Geçiş Sınavı) dan bana 80 üzerinden 69 Başarı Puanı geldi. Yani 3,25 değilde 3,70-3,80 ortalama getirmeniz sizin yararınıza olacaktır. Durun dahası da var iş sadece okul puanını yüksek getirmekten ibaret değil inanın yine kendimden örnek vereyim 64 Matematik 61,5 Türkçe neti yaptım DGS sınavında 2012 yılında. Türkiye 548. si oldum ama tüm devlet üniversitelerini tercih ettim ardından da özel üniversiteleri sıraladım. Ve ne oldu biliyor musunuz?

Hiçbir devlet üniversitesine yerleşemedim %50 burslu olarak Özel İstanbul Kültür Üniversitesi’ne ancak girebildim. Bunu şundan dolayı anlatıyorum. Arkadaşlar rakipleriniz çok dişli inanın doktor,öğretmen, mühendis gibi meslek erbapları içlerinde hukuk okuma azmi ile özellikle açıköğretim Adalet bölümünü bitirip sınava giriyorlar. Bundan dolayı çok sıkı ders çalışmak lazım. Gerekirse gece,gündüz….

Gelelim hangi üniversite konusuna. Eğer bir işiniz yoksa ve derslerin tümünü takip etme imkanınız varsa bence Devlet Üniversitesi Hukuk Fakültesini kazanacak kadar ders çalışın. İnanın bir meslek sahibi olupta devleti kazanalar derslerden hep kaldı, geçemiyorlar bir türlü.(Nedeni dersleri takip edememeleri ve hocalarında sınavda sağlam soru sorması)

Yok eğer bir meslek sahibi iseniz bana sorarsanız devletle uğraşmayın en güzeli verin özel üniversiteye paranızı veya burslu da okuyabilirsiniz tercih sizin (Kıbrıs Üniversiteleri %100 burs veriyor DGS öğrencilerine) güzel güzel derslerinizi geçin okulu bitirin. İnanın sınıfımda 37 yaşında meslek sahibi bir abimiz var İstanbul Hukuk Fakültesini kazanmış ama dersleri geçemediğinden(Bu arada İstanbul Hukuk ders geçme notu 50 dir) okulu bırakıp özele gelmiş şu an ortalaması 2,80 civarında, derslerini de geçiyor.

Diğer bir konu özel seçeceksiniz ama hangisini seçeceksiniz? Evet burası çok önemli arkadaşlar ben başıma geleni anlatayım ve ister bana hak verin isterseniz vermeyin tercih sizin. Sınav notum açıklandıktan sonra bütün İstanbul içindeki özel üniversiteleri aradım kaçıncı sınıftan başlatıyorsunuz diye, İstanbul Kültür ve İstanbul Beykent üniversiteleri 3. sınıftan başlattıklarını söylediler. Ben de İstanbul Kültür Üniversitesi’nin adı daha popüler olduğu için devlet üniversitelerinden sonra ilk tercihimi buraya yaptım ikinci tercihim Beykent Üniversitesi,3. tercihim Aydın Üniversitesi ve 4. tercihim ise Fatih Üniversitesi idi. Sonuçlar açıklandı ve Kültüre kayıt oldum. Bir arkadaşım da benimle aynı tercihleri yaptı ve o da Beykent Üniversitesi’ne kaydoldu. Bu arada ben 278,22 puan almıştım arkadaşım ise 270 puan almıştı.

Okul Dönemi Başlıyor….

Okullar açıldı ve açıköğretimden Ders İçerik belgelerini alıp okullarımıza teslim ettik ve merakla hangi derslerden muaf olduğumuzu merak ediyorduk. Derken arkadaşım Roma Hukuku dahil tüm seçmeli derslerden muaf oldu Beykent Üniversitesinde, 3. sınıftan başladı ve sadece kaç dersi kaldı vereceği biliyor musunuz? Sadece 32 adet yani dönem başına 8 er dersten 2 yılda hukuk fakültesinden mezun olacak. Bu arada Beykent’te çan eğrisi sitemi var.

Gelelim bana, beni sadece 34 krediden muaf tuttular ve güya 3. sınıftan başlıyacak olan ben birden kendimi 1. sınıfta buldum. Tüm DGs ile gelen öğrenciler şoktaydı  hatta bir arkadaşım dava açtı üniversiteye sonucunu bekliyoruz. Okuldan mezun olabilmek için 240 krediyi doldurmak lazım ve inanın bilemiyorum kaç yılda dolduracağımı. Derslerde çan sistemi yok ama çalışınca geçersiniz.

Burada anlatmak istediğim ne kadar çok çalıştığınız kadar doğru tercihte yapmanız çok önemli. Ben arkadaşımla aynı yerde okumak istedim tercihleri ona göre yapmıştım ama kısmet o halinden memnun ben ise değil. Neyse vardır her işte hayırlı diyor ve burada kesiyorum.

Ücretlere gelecek olursak Özel Aydın Üniversitesi %100 burslusu var, Ben Kültüre 11280 veriyorum, arkadaşım Beykent e 10900 veriyor. Ücretler puan düştükçe artmaktadır. Örnek Koç Üniversitesi 36000 civarında ama net olarak bayağı düşük. Kıbrıstan yana tercihinizi yaparsanız %100 burslu olarak yerleşebilirsiniz örneğin ben yerleşebilirdim ama bir de oraya git gel masrafını da hesap etmeniz yararınıza olacaktır.

Ben elimden geldiği kadar herkese yardımcı olmaya çalışıyorum inanın beni haftada 3 kişi tanıdık tanımadık mutlaka arar ve Hukuk fakültesine geçişi sorarlar. Siz de aklınıza takılan sorularınızı buradan sorun emin olun elimden ne geliyorsa yaparım.

Kalın Sağlıcakla

BOŞ DURMAK YOK ÇALIŞMAYA DEVAM 🙂 Tamam yaklaşık 10-15 dakikanızı aldım ama umarım faydalı bir yazı olmuştur. Siz buna 15 dakikanızı ayırınız ama inanın ben 60 dakikamı ayırdım, bir zahmet edip 2 dk yorum yazarsanız çooook sevinirim..

Evet Yorumlarda Samet Gök arkadaşım hangi derslerden muaf tutulduğumu sormuştu, bende uzun uzun yazmak istemedim. Muafiyet belgesini ekliyorum. Bir de benden tavsiye istemişti ben derim ki 2 senede (ama ders çalışmak zorundasınız yoksa uzatırsınız) bitirmenin tek yolu Beykent Üniversitesi…

Not Resmin üzerine Tıklarsanız Daha Net Görürsünüz…

 

İstanbul Kültür Üniversitesi muaf tutulduğum dersler

İstanbul Kültür Üniversitesi muaf tutulduğum dersler

2013 DGS Hukuk Taban ve Tavan Puanları Açıklandı kazananlara başarılar Sonuçları Görmek İçin Tıklayın