Bilindiği üzere kozmetik ürünler vazgeçilmez hale geldi. Hemen hemen herkesin çantasında mutlaka en az bir adet kozmetik ürün bulunmaktadır. Bazı ürünler kurtarıcımız bile olabiliyor çoğu zaman. Ancak kozmetik ürün deyip geçmemek lazım. Her ürün sağlığımız açısından çok olumlu sonuçlar vermeyebilir. Bu sebeple ürün alırken öncelikle sağlımızı ön planda tutarak seçim yapmalıyız kaliteli olup olmadığına dikkat etmeliyiz.

Kozmetik ürün denildiğinde ilk akla gelen ürünler arasında makyaj malzemeleri yer almaktadır. Bu ürünlerin kaliteli olması kadar önemli olan diğer bir konuda doğru kullanımıdır. Her ürün farklı özelliklere sahiptir ancak insanlarda farklı farklıdır. Makyaj yaparken herkese aynı model uygulamayabilir bunu sebebi farklı yüz hatlarına sahip olmamızdır. Örneğin allık kullanımı konusuna değinirsek. Öncelikle allık nedir konusuna değinmek istiyorum. Allık solgun yüzümüze uyguladığımızda yüz hatlarımızı ortaya çıkaran ve renklendiren bir üründür. Tabi bunu kullanırken bazı küçük ama önemli noktalara dikkat etmek gerekir. Küçük bir dokunuş size en doğru uygulamayı sağlarken aynı şekilde küçük bir dokunuş tam tersi duruma da düşürebilir. Çok belirgin olan bir kaç detay söz konusudur.

Öncelikle allık sürerken yüz tipimizi biliyor olmamız gerekir kare, oval, kalp şeklinde, uzun diye ayırabileceğimiz yüz tipleri mevcuttur. Kendi yüzümüzün hangi tip olduğuna karar verirsek allık uygulamamız daha kolay ve daha olumlu sonuçlar almamıza yardımcı olur. Örneğin oval bir yüz tipine allık sürerken yanak çukuruna, kalp şeklindeki yüz tipi için allık elmacık kemiklerinin üzerine dairesel şekilde kare ve uzun yüz tipi için burun kenarından yukarıya doğru uygulamak yüz hatlarımızı belirginleştirecektir ve doğru sonuca ulaştıracaktır. Yüz tipinin yanı sıra cilt tipi de allık seçiminde önemli rol oynar. Farklı allık çeşitleri bulunmaktadır. Toz, krem, jel, renk veren ve pırıltılı allık gibi çeşitler söz konusudur. O yüzden seçim yaparken cilt tipimize uygun allığı seçmek yine bizi doğru sonuca ulaştırır.

Diğer bir konuda fırça seçimidir. Aldığımız allık içinde çıkan fırçalar genellikle işimize yaramaz o yüzden daha yumuşak ve daha dolgun fırça tercih etmeliyiz. Fırça seçiminden sonra fırça temizliği de son derece önemlidir. Örneğin toz allık uygulandığında fırçada kalan herhangi bir kalıntı bir dahaki sefere allık uygularken dağılmasına sebep olur ve bize zorluk çıkarır. Yine bu sebeple fırça temizliği de son derece önem taşımaktadır. Daha örnekler çoğaltılabilir. Ama özet olarak söylemek istediğim konu her ürün için küçük detaylara dikkat etmek bizi büyük sorunlardan koruyabilir. Yukarıda kısada olsa Allık Sürmenin İpuçları ve ürün seçme konusunda bazı konulara değinmiş olduk. Bu konulara dikkat etmemiz bizi daha doğru ve olumlu sonuçlara ulaştıracaktır.