Android cihazların gelişimini incelediğimizde yıllar içinde cihazların hiçbir zaman rootlu olarak gelmediğini ama root ihtiyacını en aza indirmek için ekran şifresi, VPN özelliklerinin eklendiğini görmekteyiz.

Neyse root  nedir sorusuna cevap verelim. Android Linux tabana dayanmaktadır. Root Linux ta Windows’taki Andministrator yani yönetici anlamına gelmektedir.

Yani bir yöneticinin yapabildiği herşeyi Android cihazınızda yapabilirsiniz cihazınıza root yapınca. Root yaptığınız takdirde programlar sistem dosyalarına erişim sağlarlar, kök izinli dosyalara anında erişirler.

Kullanıcı açısından bakıldığı zaman ne güzel işte cihaza + özellikler getirmiş gibi düşünmeyin, bizler basit kullanıcılarız bir de meseleye karşı taraftan yani kötü niyetli yazılımcılar tarafından bakın lütfen.

Kötü niyetli bir yazılımcı sizin rootlu cihazınızdaki rehberinize erişebilir, keylogger yüklerek telefonunuza klavye kullanarak ne girdi iseniz (örneğin kredi kartı bilgileriniz) vb. tüm bu bilgilere erişebilir. Bu nedenden dolayı Google Amca hiçbir cihazını Root lu olarak göndermiyor.

Ben bu yazıyı yazdım ama sorsan bana sen root lu kullanmıyor musun tabletini desen ne yalan söyliyeyim ben de root yaptım cihazıma ama zararlarını da bilmenizi istedim.

Zaten en basit örnek Root lu veya ios cihazınız varsa jailbreakli cihazınızda Garanti Bankasının Cep Şubesine girdiğinizde cihazınızın Rootlu/Jailbreakli olduğunu riske rağmen devam edip etmemek istediğinizi size sorar. Boş yere sormuyor arkadaşlar.

Arka planda ne gibi zararlı programların çalıştığını bilemeyiz.

Eğer cihazınıza root yaptıysanız size düşen sizin iyiliğiniz için dikkatli olmak benden tavsiye rootlu cihazınızla hacking olayına girmeyin. Tuzağa düşersiniz adını sanını duymadığınız programları yüklemeyin.

Cihazınıza iyi bakın ki o da sizi üzmesin, hadi kalın sağlıcakla