Bugüne kadar Android Root ile alakalı birkaç makale sitede yayınladım yayınladığım makalelere aşağıdan erişim sağlayabilirsiniz. Ama birazdan sizinle ilginç bir konuyu paylaşmak istiyorum. Konum android cihazların tümünü ilgilendiriyor. imei değiştirme . Aslında şu ana kadar Çin/Kore Androidlerin imei nasıl değiltirilir adlı bir makale yazmıştım ama bence bu daha fazla ses getirecek.

Neden diyorum bunu çünkü aşağıdaki yöntemle Android cihazınız hangi marka, model olursa olsun imei değişimi yapabileceksiniz bu ne işimize yarar ki? diye soran arkadaşlarımız olabilir olacaktırda. Örneğin yurtdışından bir arkadaşınız size telefon getirdi diyelim Vergi Dariesine 119 Tl gibi bence uçuk bir rakam ödemek zorundasınız ki telefonunuz kapatılmasın veya birazdan anlatacağım yöntemi uygulayarak ücretsiz olarak eski bir telefonun imei numarasını Android cihazınıza girerek kullanım özgürlüğü yaşayacaksınız boş yere de paranız kuş olup uçmayacak.

Ne dersiniz artık başlayalım mı?

Öncelikle Android cihazınızın Root Yapılmış olması Gerekiyor. Bununla ilgili aşağıdaki bağlantıları tıklayarak cihazınızı root yapabilirsiniz.

BİLGİSAYARSIZ ROOT NASIL YAPILIR ÖĞRENMEK İÇİN TIKLA

ANDROİD CİHAZA ROOT NASIL YAPILIR ÖĞRENMEK İÇİN TIKLA

Şimdilik bu iki makale yeter sanıyorum site içinde arama kısmına “root” yazarsanız birkaç makaleye daha ulaşabilirsiniz.

Evet cihazınızın artık rootlu olduğunu varsayıyorum ve anlatıma geçiyorum

ÖNCELİKLE CİHAZIMIZA GOOGLE PLAYSTORE DA BULUNAN TERMİNAL EMÜLATÖRÜ KURACAĞIZ;

TERMİNAL EMÜLATÖRÜ KURMAK İÇİN BURAYI TIKLAYINIZ.

Ardından kurulum tamamlanınca Terminal Emulatörü açıp içine “su” yazıyoruz. Terminal Emulator Android ile ilgili her türlü komutu verebileceğiniz eski MS DOS komutları gibi düşünebileceğiniz bir düzenleyici.
Aşağıdaki gibi kodları bulunmakta;
—————————————-
$ Su – <<<< BU KOD DİZİNİ DEĞİŞTİRMENİZİ SAĞLAR
cd <<<< BU KODda DİZİNİ DEĞİŞTİRMENİZİ SAĞLAR Geçerli Dizin: ’/ mnt’: # Cd / mnt olur.. Geçerli dizinden adı ’cwrorre’ olan bir uyg olsun ’/ mnt / cwrorre’ ’/ mnt varsayalım: dosya açar ve dosyaları sıralar # Cd app # Cd .. Tüm dosyaları listeleme # Ls ör: #Ls ’/ System / App yazarsanız bu dizindeki uygulamalar gösterilir # Mount Mount ’/ sistem’ okuma-yazma: # Mount-o rw, gerilemek-t yaffs2 / dev/block/mtdblock0 / sistem Salt okunur olarak Mount ’/ sistem’: # Mount-o ro, gerilemek-t yaffs2 / dev/block/mtdblock0 / sistem Taşı, Kopyala ve Kaldır RESET ATMA İSE #Reboot

Android Terminal Emulator - screenshot

 

——————————————————————–

Neyse bize sadece “su” komutu lazım, Şimdi gelelim kullanmadığımız telefonun imei numarasını girmeye bildiğiniz gibi tüm telefon modellerinde #06# imei öğrenme kodudur. Eski kullanmadığınız telefonunuzun imei numarasını bu kodla öğrenmiş olalım. Kodumuzda 14 haneli 12314654892641 olsun.

Şimdi bu 12314654892641 kodu telefonumuza girmek için; echo ‘AT+EGMR=1,7,”123456789012345″‘>/dev/pttycmd1 yazıyoruz.

Eğer çift hatlı bir telefon kullanıyorsak 2. hattımızın imeisi 123456789012346 olsun

echo ‘AT+EGMR=1,7,”123456789012345″‘>/dev/pttycmd1
echo ‘AT+EGMR=1,10,”123456789012346″‘>/dev/pttycmd1

bu şekilde olacak şekilde alt alta yazın

Bu kadar,

Eğer çalışmazsa da karamsarlığa düşmeyin yeni makaleler bulup sizinle paylaşacağım

Hadi kalın sağlıcakla