Dizel yakıt sistemine sahip olan araçlar benzinli motorlara sahip araçlardan daha fazla ilgi gören ve bu yüzden fiyatlarıda daha pahalıdır. Fakat bu araçların bakım ve kullanımı da daha zordur. Yapılan küçük hatalar tamiri pahalı veya mümkün olmayan hasarlara yol açabilir. Bu yüzden dizel araç kullananların araçlarını performanslı, tamirsiz ve uzun ömürlü şekilde kullanmak isteyenlerin bilmesi gereken bilgiler vardır.

Benzinli araçlar şehir içi kullanım ve kısa mesafe yol gidenler için daha uygundur. Uzun mesafeler katediyorsanız dizel araçlar sizin için daha ekonomik bir tercih olacaktır.

Kalitesiz besin, kalitesiz araç demektir.
Kendimizden düşünelim. Örneğin günün yoğunluğunda ayak üstü atıştırma yani fast-food dediğimiz yiyeceklerin uzun vade de bünyemize verdiği hasarlar bilimsel araştırmalarla ortaya konmuştur. Aracımızda bizim gibidir. Uzun süre kalitesiz yakıt kullanırsanız motora ciddi hasarlar verirsiniz.

Bakımlarınızı aksatmayın.
Aracınızın periyodik olarak güvenli bir sevise götürün. Dizel yakıt benzine göre daha kalındır. Bu yüzden filtre bakımının da benzinli araçlara göre daha kısa periyotlarda yapılması gerekir.

Aracınızı iterek çalıştırmayın.
Aracın çalışmadığı durumlarda başvurduğumuz aracı vurdurma olayı dizeller için çok tehlikelidir. Çalışmayan dizel araçta yağ basıncı oluşmadığı için vurdurma sırasında yakıt pompasına aşırı yüklenme oluşur ve büyük sorunlara sebep olabilir.

Aracı kontağı tek seferde çevirerek çalıştırmayın.
Kontağı ilk çevirdiğinizde yarım çevirin ve birinci kademe de bekleyin. Motor ısındığında araç sizi uyarı ışıklarıyla ve bazı araçlarda sesle uyaracaktır.

Ayrıca aracınız eğer turbo dizel ise çalıştırdıktan sönra ve motoru durmadan öncede dikkat etmeniz gereken noktalar var.

Aracınızı çalıştırdıktan sonra aracı hemen kaldırmayın. en az otuz saniye rölantide bekleyin ve sonra kalkın. Ayrıca kalktıktan sonra da motor ısınana kadar 2550 rpm devri geçmeyin.Aynı şekilde durup motoru kapatacağınız zamanda 30 saniye rölantide bekleyin ve sonra stop edin.

Ve son olarak eğer aracınızın daha az yakmasını istiyorsanız kullanım devrinize dikkat edin. Aracınız 1750 ila 3750 rpm devir arasında kullanmak aracınızın daha torklu ve daha az yakmasını sağlayacaktır.