Arabalarımız günlük hayatımızın vazgeçilmezi haline geldi. Araçlarımızı güvenli Bir şekilde kullanabilmemiz için bazı gereklilikleri yerine getirmemiz gerekmektedir. Bu yapılması gerekenler sadece araç muayene zamanın da değil, her zaman kontrol edilmelidir. Maalesef ülkemizde bu konu hep kulak arkası ediliyor.

Araç bakımını zamanında yaptırmalıyız. Genel bakımı her yıl düzenli olarak yaptırılmalıdır. Araçlar benzinli ise 10-15bin km bir dizel ise 10bin km bir mümkünse servisinde yaptırılmalıdır. Yaz ve kış lastikleri mevsimine göre takılmalıdır. Uygun lastikler aracın yola iyi tutunmasını sağlar.

Her türlü yangın için aracımızda yangın tüpü bulundurulmalıdır. Yangın tüplerinin de zaman içinde değişimi yapılmalıdır ve şoföre en yakın yerde bulunmalıdır. Kaza anında her türlü müdahale için ilk yardım çantamız olmalıdır. İçerisinde olması gerekenler suni solunum maskesi, büyük sargı bezi, steril hidrofil gaz bezi, üçgen sargı bezi, hidrofil pamuk, flaster, çengelli iğne, makas, elastik bandaj, yara bandı, tıbbı eldiven, açık renk plastik örtü, not defteri, kurşun kalem, el feneri, düdük, cımbız, malzeme listesi, alüminyum yanık örtüsüdür.

Kaza anında güvenli bir trafik ve kendi güvenliğiniz için aracın her iki tarafına üçgen reflektör konulmalıdır. Araçlarda güvenlik için olması gerekenler tamamlandıktan sonra şoför ve diğer yolcular için de güvenlik önlemleri alınması gerekmektedir. Araçlarda çok sevdiğimiz çocuklarımız kucağımıza alarak aslında onları korumuyoruz. Bir kaza anında çocuğunuz size hava yastığı görevini görüyor.

Kaza anında en çok onlar zarar görüyor. Bunun önüne geçebilmek için çocukların yaşına ve kilosuna göre çocuk koltuklarında seyahat ettirilmelidir. Arabaya binildiği an hareket etmeden arabayı kendinize göre ayarlamalıyız. Ayna ve koltuk ayarı yapılmalıdır. Emniyet kemeri takılmalıdır. Uykulu, yorgun, alkollü araç kullanmamalıyız. Kendimiz sevdiklerimiz için aşırı süratten kaçınmalıyız. Araçlarda güvenlik için olması gerekenleri eksiksiz yerine getirmemiz ve bizim de trafik kurallarına uymamız yaşam için en önemli gerekliliktir.