Adından da anlaşıldığı gibi ana malzemenin ayran olduğu bu diyet, şok diyet diye adlandırılan yani çok kısa sürede aniden ve hızlı kilo vermeyi amaçlayan diyetlerin arasında yer alan zayıflama yöntemidir.

Şok diyet grubunda olduğu için kesinlikle doktor tavsiyesi ile dikkatli uygulanması gereken bir diyet programıdır.

75 kilonun üzerinde olanlara ve ayda bir defa 2 günlük program şeklinde uygulanması öneriliyor. Peki, bu diyetin içeriği ne ve nasıl uygulanıyor? Az yağlı yoğurttan yapılan 2 litrelik ayranın içine; 2 adet salatalık, 8 adet haşlanmış kuru buğday ve 4 çorba kaşığı haşlanmış nohut ve biraz da nane ilave edip karıştırarak bir kür elde edin. (Yağ ve tuz katılmayacak.) Bu kür, bir günlüktür ve ertesi gün aynı kürü tekrar hazırlamalısınız.

diyetler-390x245

 

İki gün boyunca bu kürle birlikte öğle ve akşam yemeğiniz olmadan yalnızca kahvaltı desteğiniz olacak. Kahvaltınız ise şu şekilde olmalı: 1 dilim esmer ekmek, az yağlı peynir, domates, salatalık ve 1 adet haşlanmış yumurta. Sabah 9’da edeceğiniz kahvaltınızla akşam sekize kadar iki saat aralıklarla, yaptığınız ayran kürünü küçük kaseye koyarak tüketin. Aynı zamanda gün boyunca bol su ile yeşil çay tüketmeniz öneriliyor. Dikkat etmeniz gereken bir önemli husus da ara içecek olarak kesinlikle kafeinli içecek tüketmemenizdir.