Bağışıklık hastalık etkenine özel olarak geliştirilmiş vücut direncidir. Bağışıklığın iki çeşidi vardır. Aktif ve pasif bağışıklık. Aktif bağışıklık hastalığın geçirilmesi ile oluşan bağışıklıktır ve diğer ismi de zaten doğal bağışıklıktır. Pasif bağışıklık ise vücudun tepki vereceği kadar mikrobun vücuda verilmesiyle yani aşı ile oluşur. Bağışıklık sistemi ne kadar kuvvetli olursa hastalıklara o kadar direnli olursunuz. Peki bağışıklık sistemini güçlendirmek için ne yapmak gerekir. Öncelikle bağşıklık sistemini zayıflatan faktörlerden uzak durulmalı. Stres, yorgunluk, sigara, alkol, dengesiz beslenme, düzensiz uyku, sporsuz hareketsiz bir hayat bağışıklığı düşüren etmenlerin başında gelmektedir.
Mesela stresi ele alalım. Stres ve ileri safhalarında depresyon denilen psikolojik bunalımlar vücudun dengesini bozarak hayatımızı ciddi derecede etkiliyor. Stres faktörlerinden ortadan kaldırabileceğimiz şeyler varsa en güzel yol ortadan kaldırmaktır. Eğer bu elimizden gelmiyorsa bari bağışıklık sistemini güçlendirmek gerekir ki bir yandan bizi sarsmaya çalışan etkilere karşı bir adım önde olalım.
Bağışıklık sistemini güçlendirmek için neler yapabiliriz.

Hayatınızı sadeleştirin!
Heryer karma karışık trafik, kaldırımlar, düşünceleriniz hep bir karmaşa içinde İSE işte size tavsiye sadeleşin. Mümkün olan elinizden gelen heryeri herşeyinizi sadeleştirin. Etrafınızda kendinize daha sade bir yaşam alanı sunun. Çalışma masanızın üstünde gereksiz ne varsa kaldırın. Dinlendiğiniz ortamda dikkat dağıtan etmenleri kaldırın. Daha başka ne gibi yerlerde nasıl bir uygulama yapabileceğinizi düşünün ve yapın. Emin olun faydası büyük olacaktır.
Teknolojiden biraz uzak durun!
Evet bu pek mümkün değil. Her geçen gün sayısı ve özellikleri artan kendine hayran bırakan, albenisiyle kendine bağlayan akıllı telefonlar hepimizi teknopat yaptı. Yeni modelleri takip etmek artık günlük hayatın bir parçası. Bir futbol muhabbeti yapar gibi … markanın telefonundan ve özelliklerinden bahsediyoruz. İketişim kanalları ve hızları arttı fakat iletişimimiz azaldı. Bir araya geldiğimizde bile artık whatsapp’tan birbirimize fotoğraf gönderir olduk. Tecrübe ettiğim şeylerden birisi bunlardan uzak durunca dahatladığını hissetmek. Her zaman uzak durmak mümkün değil ama en azından günde 2-3 saat telefonlarını sessizce alın veya kapatın, bilgisayarı, Facebook’u bir kenara bırakın kafanızı dinleyin.
Planlayın!
Hergün ne yapacağınızı önceden planlamak hayatınızı kolaylaştırır. Çok öyle dakikası dakikasına bir program değil. Kendinize göre gece yatmadan önce ve sabah kalktığınızda şunu şöyle yapacaktım bunu böyle gibi 10’ar dakikalık süreyle günün planını çıkarmak sizi büyük ölçüde rahatlayacaktır.
Uykunuzu iyi alın!
Uykusuzluk bağışıklık sistemini zayıflatmanın yanı sıra sinir, yorgunluk gibi sorunlara da yol açıyor. Kendinizi en iyi siz tanıyorsunuz. Kaçta yatıp kaçta kalkacağınızı da en iyi siz bilirsiniz. Uykunuzu tam alın ve güne dinlenmiş olarak başlayın.
Rahatlayın!
Eminim hepimizin vardır günlük bir telaşı. Kaygılar bir taraftan iş yoğunluğu, monotonluk bir taraftan bir sürü dert. Kendinize bir iyilik yapın ve rahatlayın. Herşeyi kenara atın demiyorum. Elinize bir kalem kağıt alın ve düşündüğünüz şeyle ilgili sol tarafa negatif sağ tarafa pozitif şeyleri yazın ve pozitif yönlerine odaklanın, rahatladığınızı fark edin.
Beslenmenize dikkat edin!
Yediğiniz içtiğiniz şeylere dikkat edin. Öğün atlamayın ve kahvaltınızı mümkün olan en kısa sürede yapın. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için ne yemeniz konusunda tavsiye verecek olursak;
-Omega 3 yağ asitlerini almanız hem zihninizi açar hem vücudunuzu dirençli kılar. Yani balığı eksik etmeyin
-Betakaroten ve A vitamini yönünden güçlü gıdalar olan yumurta ve havuç sık tüketeceğiniz yiyecekler olsun.
-Süt ve süt ürünleri özellikle de bu gruba ismini veren süt ve mayalı formu olan yoğurdu eksik etmeyin. Ca ve probiyotikler yönünden zengin olan yoğurt size bağışıklık konusunda yardımcı olacaktır.
– 1000 yıllık geçmişi ile asırlara meydan okuyan bir bitki, antiparaziter, antibiyotik, antifungal etkileri olan ve bağışıklık sistemini güçlendiren önemli yiyeceklerden birisi de sarımsaktır. Özellikle tüketmeye çalışın. Kokusundan şikayetle kullanamıyorsanız pişmiş tüketin.
– C ve E vitaminlerini bir arada bulundurması ve güçlü bir antioksidan olması niteliğiyle pek sevilmese de faydalı bir bitki olan brokoliyi tüketebilirsiz.

Hareketsiz yaşamdan kurtulmak için en azından masa başı egzersiz ve yürüyüşü tavsiye ederim. Ve sıcak bir duş, hamam, sauna gibi etkinlikler de bağışıklığınızı güçlendiren uygulamalardandır. Herkese sağlıklı günler. İyi okumalar.