Menu:Ana Sayfa/Devlet, Hukuk/Bankada Miras Kalan Paralar Nasıl Alınır?

Bankada Miras Kalan Paralar Nasıl Alınır?

İyi günler bilimio takipçileri bugün size önemli bir konu hakkında bilgilendirme yapmak istiyorum. Bugün konumuz mirasçısınız ve bir yakınınızdan size bir miktar para miras kaldı ve bu paralar bankada. Bu paraları bankadan nasıl alırsınız bu konu hakkında bilgilendireceğim.

Bu konu şöyle önemli 10 yıl boyunca işlem yapılmayan hesaplar 10. yıl sonunda hazineye aktarılır, öncelikle zamana dikkat edip bir an önce işlemlere başlayınız. Şimdi yapılacak işlemleri kafanız karışmaması için sırayla değineceğim. Makaleyi okumayı bitirince konu tamamen anlaşılacak emin olun.

Bankada Miras Kalan Paralar Nasıl Alınır?

1- İlk önce görevli mahkemeden Mirasçılık Belgesi alacaksınız. Türkiye sınırları içinde Sulh Hukuk Mahkemeleri görevli Mahkemelerdir. Sulh Hukuk Mahkemesine gidip Veraset İlamı(Mirasçılık Belgesi) alacaksınız. Bu belge çok önemli bol bol fotokopi çektirin aslını da hiçbir yere vermeyin.

2- İkinci yapacağınız iş hangi bankada miras varsa o bankaya gidip mirasçılık belgesi, ölüm belgesi ve varsa diğer mirasçıların kendileri veya vekaletleri ile bankaya başvurun. Yakınınızın öldüğünü ve kendinize miras kaldığını söyleyin. Vergi Dairesi Veraset Büroya’ya bankadaki alacak miktarını gösterir imzalı yazı yazılmasını isteyin. Banka Vergi dairesine üst yazı yazacaktır. Bu işlem 3-4 saat kadar sürebilir haberiniz olsun.

3- Vergi Dairesi Veraset Büroya bankadan aldığımız üst yazı ile geldik şimdi. Mahkemeden aldığımız mirasçılık belgesi, bankadan aldığımız üst yazı ve oradaki görevlinin bize doldurtacağı beyanname ile ilk önce mirasçının vergi borcunu ödüyoruz. Vergi borcu ödendikten sonra Vergi Dairesindeki görevli memur bankaya mirasçının vergi dairesine borcu olmadığına dair yazı yazacak ve bankadaki ….. TL tutarındaki para mirasçıya verilebilir şeklinde bir yazı bize verecektir.

4- Bu yazı ile beraber artık en zevkli kısım olan bankaya gidebilirsiniz. Bankaya belgeyi vereceğiz. Banka da bize mirasçının bankadaki paralarını verecek, bu aşamadan sonra benim tavsiyem hesapları kapatmanız zira işletim ücreti sonradan karşınıza çıkabilir. Hesapları kapatın, paraları cüzdanınıza koyun ve çıkın.

Bu kadar 🙂

Hoşçakalın….

About the Author:

Hakkımda Daha Çok Şey Öğrenmek İsteyenler Üst Menüden "Hakkımda" Düğmesinden Veya http://www.bilimio.com/hakkimda Uzantısından Öğrenebilirler....

Siz de fikrinizi belirtin


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.