Günümüzde bir çok insanın sağlık konusunda ortak şikayetçi olduğu sorunlardan birisi baş ağrısıdır. Yapılan araştırmalara göre nöroloji polikliniklerine başvuran kişilerin 2/3’inin baş ağrısı bulunmakta ve 1/3’ü sadece başı ağrıdığı için başvuru yaptırmakta. Ve bu rakamın 1/4’ünde ise kronik migren görülmekte. Baş ağrısı sorunu bir çok nedene bağlı olmakla beraber, genellikle stress, yorgunluk, uykusuzluk (ki öğrenme kapasitesini düşürebilme gibi ciddi bir etkisi var. Bunu başka bir yazı derinlemesine işleyebiliriz.) gibi durumlarda ortaya çıkar. Ayrıca migren gibi kronik rahatsızlıklarda da baş ağrısı şiddetli biçimde karşımıza çıkar. Baş ağrısı birçok sebepten görülebildiği için hastahanelere baş ağrısı sebebiyle baş vuran kişilerin yarısından fazlasına ya tanı konulamamakta, ya da yanlış tanı konulmaktadır.

Migren kronik bir rahatsızlık olmakla birlikte erkeklere nazaran kadınlarda daha fazla görülmektedir. Baş ağrısı, tanısı konulamayan, dışarıdan belli olmayan sadece kişinin bilebileceği bir rahatsızlık olduğundan dolayı, kadınlar sıklıkla bunu bahane olarakta eşlerine karşı kullanabilmektedirler.

Bunun yanında iki tip baş ağrısı daha vardır. Primer baş ağrıları en sık görülen baş ağrısıdır. Baş ağrılarının yüzde ellisinden fazlası primerdir. Diğer tip ise GTB diye kısaltılan gerilim tipi baş ağrılarıdır. Gerilim tipi baş ağrıları daha kısa sürerler ve belirli aralıklarla olur. Diğer baş ağrılarına göre tedaviye daha kolay yanıt verirler ve her zaman görülmezler. Aynı zamanda bu tip baş ağrıları insanları günlük hayatlarında etkilemezler.

Baş ağısı neyin habercisi olabilir?
Baş ağrıları genellikle stress ve yorgunluğa bağlanır ve insanlar tarafından çoğu zaman önemsenmez. Fakat bazı baş ağrıları vardır ki, gerçekten çok fazla ciddiye alınmalıdır. Örneğin, hayatınızda ilk kez çok şiddetli bir baş ağrısı yaşıyorsanız ve 1 dakikalık bir süreçte en yüksek seviyesine çıkıyorsa, subaraknoid kanamadan şüphe edilebilir. Giderek şiddetlenen ve geçmeyen bir baş ağrısı varsa ve bunu yaşayan hamile bir kadınsa, hemen doktora baş vurmanızda fayda olacaktır. Hapşırmak gibi eğilimler sonrasında baş ağrısı oluşuyorsa beyinde tümör olma olasılığını göz ardı etmemelisiniz. Kaza sonrası baş ağrıları genellikle kazadan günler hatta haftalar sonra ortaya çıkabilir.