Ekmekler, günlük yemek ihtiyacımızın en büyük yardımcılarıdır.
Sofralarda baş tacı olan ekmekler bayatladığında kesinlikle atılmamalıdır. Dünyada milyonlarca insanın tek bir ekmek bulmak için yaşadığı zorlukları ve çektiği çileleri hatırlayarak ekmek israfı yapılmamalıdır.
Bayat ekmeklerin birçok farklı yöntemle değerlendirilebileceği unutulmamalıdır.

Bayat Ekmeklerle Yapılabilecekler

Fırınlama yöntemi: Evinizde fazlaca alınmış ve tüketilmemiş bayat ekmeklerinizi fırınlarınız sayesinde yeni pişmiş ekmek kıvamına getirebilirsiniz.
Ekmekleri olduğu gibi (dilimlemeden), üzerine su serperek fırına atabilirsiniz. Yahut ekmeğinizin hafif bir lezzet kazanması için üzerine su yerine, az miktar süt dökerek fırına sürebilirsiniz. Fırınlarda bekleyen (15 dakika) bayat ekmekler, fırından yeni çıkmış kadar taze ve yumuşak olacaktır.

Çorbalarda: Çorba tüketiminizde bayat ekmekleri tercih etmeniz de başka bir değerlendirme yöntemidir. Çorbalarınız için lezzetli tatlar oluşturabilmeniz yine bayat ekmeklerinizle mümkündür. Bayat ekmekleri; küp şeklinde küçük parçalar haline iyice doğrayın. Daha sonra üzerine az miktarda zeytinyağı ve kekik ekleyebilir yada tercihinize göre daha çok biberiye ekleyebilirsiniz. Daha sonra bu şekilde isterseniz fırına sürüp hafifçe kızartabilir isterseniz de bu şekilde çorbalarınıza ilave ederek lezzetli tatlar oluşturabilirsiniz.

 Kahvaltılarda: Bayatlamış ekmekleriniz yardımıyla kahvaltılarınız için de lezzetli çözümler uygulayabilirsiniz. Bir miktar peynir (dil peyniri tercih edilirse daha iyi bir tat yakalanır), zeytinyağı, kekik ve sarımsakları iyice ezerek karışım haline getirin. Bu karışımı oluşturduktan sonra bayat ekmeklerinizi dilimleyin. Dilim halinde olan ekmekler üzerine yaptığınız karışımı güzelce sürüp, ekmekleri fırınlayın. Yaklaşım 20-25 dakika kadar fırında beklettikten sonra ekmeklerinizi kahvaltıda afiyetle tüketin.

Sütlü ekmek: Halk arasında bilinen adıyla papara. Ilık bir sütün içine bayat ekmeklerinizi doğrayın. İsteğe göre süte az miktar tuz da katabilirsiniz. Son derece doyurucu olan papara, aynı zamanda diyet programları için de tercih edilmektedir.

Hayvanlar için: Bayat ekmeklerinizi kullanmamayı tercih ediyorsanız doğada bulunan hayvanlar için beslenme kaynağı oluşturabilirsiniz. Özellikle soğuk havalarda yiyecek bulma konusunda sıkıntı yaşayan hayvanlar için bayat ekmekleri ılık bir sütle veya ılık suyla yumuşatarak kap içerisinde hayvanlara verebilirsiniz. Kapları, camlarınızın önüne veya hayvanların rahat oluşabileceği bir alana bırakabilirsiniz.