Anne kucağı her zaman için bebekler için en iyi sakinleştirici olmuştur. Ağlayan, mızırdanan küçücük bebekler bile kucağa alındıklarında hemen susuverirler çünkü sıcak ve güvenli kollarınız onları yatıştırır. Henüz yeni doğan bebeğiniz ile en iyi iletişiminiz elbette ki ona dokunmak olacaktır. Sakin ve sıcak kucağınız onu da sakinleştirecek ve daha kolay uyumasını sağlayacaktır.

Öncelikle onu uyutmak için bir ritüel belirlemelisiniz. Belirli saatleri olmalı veüç aşağı beş yukarı bu saatler arasında uyumalı. Bebekler düzeni severler, uyku saati geçmiş, sinirli bir bebek sanıldığının aksine çok daha zor uyuyacaktır.

Uyutmadan önce yaptığınız şeylerin sürekli aynısını tekrar ederek, zamanla bebeğin bu işler yapıldığında uyuma zamanı geldi algısını oluşturmasını ve bununla beraber bebeğinizin uykuya konsantre olarak daha çabuk uyumasını sağlayabilirsiniz. Örneğin, uyku vakti geldiğinde bez değiştirilir, gecelikler giyilir, el yüz yıkanır veya ıslak bir bezle silinir, bir süre emzirildikten sonra uyutma metoduna geçilir.

Bebeğinizi uyutmak için asla ayakta sallama metodunu kullanmayın. Zira bu metodun zararlı olduğu artık herkesçe bilinen ve kabul görmüş bir gerçek.

Bebeğiniz kucağınızdayken aşağı yukarı, sağa sola sallanarak, kulağına çok hafif mırıldanarak uyutmanız en doğru seçenektir. Eğer kabul ederse yanına uzanarak bir ninni mırıldanırken vücuduna masaj yaparak hafif hareketlerle dokunmanız veya sırtını kaşımanız da onu rahatlatarak uykuya geçmesini sağlayabilir.

Eğer bebeğinizi yeterince yorarsanız onun kendi kendine uyumasını sağlayabilirsiniz. Yeterince enerji sarf etmiş bir bebek daha kolay uyuyacaktır.

Yapmamanız gereken bir diğer şeyse bebeğinizi emzirirken uyuya kalmasını önlemektir. Zira bu ileride başınızı çok ağrıtacak sonuçlar doğurabilir. Örneğin, Bebeğiniz büyüdükçe uyumak istemeyip sizi bu konuda sıkıntıya düşürebilir. Başka şekilde uyumayı bilmeyen bebeğiniz emerken de uyumayacak ve saatlerce emerek sırt, kol ve bel ağrıları yaşamanıza sebep olabilecektir.

  1. Bebeğinizi emzirirken oluşan göğüs yaralarını, nasıl tedavi edebilirsiniz?
  2. Bebeğimin Gaz problemi Var İmdat
  3. Atopik Dermatit Nasıl Tedavi Edilir?
  4. Bebeğimi Nasıl Uyutmalıyım?
  5. Ne Zaman Ek Gıdalara Geçmeliyim?
  6. Bebeğinizle kaliteli Vakit Geçirme Nasıl Olmalıdır?
  7. Bebeğim Ne Zaman Yürüyecek, Konuşacak?
  8. Ne Zaman Sütten Kesmek Doğru Olur?
  9. En doğru Tuvalet Eğitimi Ne zaman?