Bebeğiniz artık sağ salim kucağınızda çok şükür. İşin en zorlu kısmı bitti. Minicik elleri ve sesiyle dünyanızı değiştiriverdi bir anda. Yüreğinizi ısıttı. Çok şükür ki emiyor. Annesinin sütü, vücudunu her geçen gün, sağlıklı bir şekilde büyütüyor. Bebeğiniz dünyaya geldi ve sizi emiyor, ama Bir sorun var Göğüsleriniz yara!

Ancak, bu duruma pek de alışık olmayan sizin vücudunuz için durum pek  de öyle olmayabilir. Zira, oluşan yaralar nedeniyle bebeğinizi emzirmek sizin için bir kabusa dönüşebilir.

Dönüşmesin! Bu yazımda kendi tecrübelerimden yola çıkarak elimden geldiğince bu duruma çare olabilecek birkaç ip ucu paylaşacağım.

Bebeğiniz doğdu ve siz hastane odasındasınız. Yavrunuzla ilk dakikalarınız. Daha onu emzirmediniz bile. Ama biraz sonra emzireceksiniz. İşte tam o an emzirmeden önce göğüslerinizin yara olmasını engelleyebilecek bir şey var. Nedir?

Soğan. Evet yanlış duymadınız. Soğanın başını kesin ve çıkan sütü göğüs uçlarınıza sürün. Ben kendi bebeğimde denedim. Tanıdığım bir başka bayan, soğanın sütünü, yalnızca bir göğsüne sürebildiğini ,diğer tarafa hemşire geldiği için süremeden bebeğini emzirdiğini ve soğan sürdüğü tarafın yara olmayıp, sürmediği göğsünün yara içinde kaldığını anlattı. İşin püf noktası henüz hiç emmeden soğan sütünün sürülmüş olması.  Yani ister koca karı yöntemi deyin, isterseniz başka şey ama bire bir denenmiş bir yöntemdir ve faydası görülmüştür.

Ancak şuna dikkat edin soğan sütünü sürün ve kuruduktan sonra çok hafif temiz kuru bir bezle silin daha sonra bebeğinizi emzirmeyi deneyin.

Diğer taraftan şayet, bu işlem için çok geç kaldıysanız bile, yine de sürün derim ben, çünkü ben geç kalmış olsam da yine de diğer tarafa da sürmüştüm. Onda bile az da olsa işe yaramıştı. Deneyip denememek konusunda karar vermek size kalmış.

Bunun yanında bebeğinizi doğru bir şekilde emzirmenizi ve bebeğinize zarar vermeyecek merhemler kullanmanızı da önemle tavsiye ediyorum

  1. Bebeğinizi emzirirken oluşan göğüs yaralarını, nasıl tedavi edebilirsiniz?
  2. Bebeğimin Gaz problemi Var İmdat
  3. Atopik Dermatit Nasıl Tedavi Edilir?
  4. Bebeğimi Nasıl Uyutmalıyım?
  5. Ne Zaman Ek Gıdalara Geçmeliyim?
  6. Bebeğinizle kaliteli Vakit Geçirme Nasıl Olmalıdır?
  7. Bebeğim Ne Zaman Yürüyecek, Konuşacak?
  8. Ne Zaman Sütten Kesmek Doğru Olur?
  9. En doğru Tuvalet Eğitimi Ne zaman?