Bebeğinizle her an birliktesiniz. Siz, mutfakta yemek yaparken, televizyonu birlikte izlerken, bilgisayar veya telefon başındayken, o hep çevrenizde dolanıp duruyor. Kimi zaman ayağınıza dolanıp, kimi zamanda sizi yaptığınız işten alı koyuyor, bunu bazen ağlayarak, bazen de ortalığı karıştırarak başarıyor. Peki bebeğinizle gerçekten birlikte vakit geçiriyor musunuz?

Yalnızca, bebeğiniz ile göz göze, aklınızı tamamen ona vererek geçirdiğiniz birliktelikler, birlikte geçirilmiş, kaliteli ve etkili zamanlardır. Bunun dışındaki geçirdiğiniz zamanlar, yan yana olsanız bile,  birlikte geçirilen zaman kategorisinde yer almaz. Bebeğinizin zihinsel ve bedensel gelişimi için, sizinle geçireceği, kaliteli birlikteliklere ihtiyacı vardır. Sizinle oynadığı oyunlar, bütün oyuncaklarından çok ama çok daha  verimli ve etkili olur. Bebeğinizle iletişiminizi arttırmanıza, onun gelişmesini sağlamanıza yarayan, kaliteli vakit geçirme, bebeğinizin daha kolay uyumasına da sebep olacaktır. Çünkü hem bedensel, hem zihinsel olarak enerjisini boşaltmış ve yorulmuş bir bebek, uyumakta da güçlük çekmeyecektir.

Peki bebeğimle hangi oyunları oynayabilirim?

Bebeğinizin yaşına göre oynayabileceğiniz bir çok oyun bulunmakla beraber , burada sizlere alternatif olabilmesi için şarkılı ve hareketli birkaç oyun önerisi sunacağım.

 • Bitin parmaklarınızı karşılıklı konuşturmalısınız öncelikle sağ baş parmak arkadan öne getirilir,

_Baş parmağım baş parmağım nerdesin?

_ Diğer elin baş parmağı arkadan çıkarılır ve ses değiştirilir. Burdayım

_Nasılsın Efendim?

_Teşekkür ederim

_Parmak kaç (parmak arkaya saklanır)

_Parmak kaç (diğer el de saklanır) Sırayla bütün parmaklar karşılıklı olarak bu şarkı eşliğinde gösterilir ve saklanır.

 • Araba geldi durakta durdu kornaya bastı düüüt diyerek bebeğinizin alın, çene, yanak  en sonda korna olarak burnuna dokunabilirsiniz.
 • Bir elinin avuç için açarak, buraya bir kuş konmuş diyorsunuz. Ardından baş parmak kapatılırken, bu onu görmüş denir. İşaret parmakta bu onu tutmuş, orta parmakta bu pişirmiş, yüzük parmakta bu yemiş, serçe parmağa gelindiğinde parmak sallanarak bu daaa hani bana hani bana demiiiş denir.
 • Şarkı eşliğinde hareketli oyun:

Köpek uçmak istemiş

Bir gün kargaya gitmiş

Karga ona anlatmış

Bizimki de inanmış

Tırmanmış koşa koşa

Balkonun kenarına

Açmış bacaklarını

Dikmiş kulaklarını

Havlamış birkaç kere HAV HAV HAV

Atmış kendini yere

Köpek ölmüş VAH VAH VAH

Karga gülmüş HAH HAH HAH

 • Bebeğiniz henüz bu oyunlar için çok küçükse, karalık bir oda da fener takip oyunu da oynayabilirsiniz. Küçük bebeğiniz, fenerin ışığını takip etmeye bayılacaktır.
 • Bunun yanında yine 5-9 ay arasındaki bebeklerinizin gelişim için al ver oyunu oynamanız da gelişim için oldukça faydalı oyunlar arasındadır. Bu oyun sizin bebeğinize bir şey verip daha sonra onun siz vermesini istemeniz şeklinde oynanır.
 • Bütün bunların yanında bebeğinize resimli kitaplar anlatabilir, onun oyuncakları ile birlikte oynayabilirsiniz.
 1. Bebeğinizi emzirirken oluşan göğüs yaralarını, nasıl tedavi edebilirsiniz?
 2. Bebeğimin Gaz problemi Var İmdat
 3. Atopik Dermatit Nasıl Tedavi Edilir?
 4. Bebeğimi Nasıl Uyutmalıyım?
 5. Ne Zaman Ek Gıdalara Geçmeliyim?
 6. Bebeğinizle kaliteli Vakit Geçirme Nasıl Olmalıdır?
 7. Bebeğim Ne Zaman Yürüyecek, Konuşacak?
 8. Ne Zaman Sütten Kesmek Doğru Olur?
 9. En doğru Tuvalet Eğitimi Ne zaman?