Doğdukları her andan itibaren gözümüzden sakındığımız bebeklerimiz için özellikle deneyimsiz çiftler banyo yapmaktan sakınıyor. Bebeklerin banyo yapmasında dikkat edilmesi gereken önemli noktaları uyguladıktan sonra bebekleriniz banyolarından keyif alacak.

Yaz günlerinde özellikle bebekler için banyolar çok önemlidir. Onların rahatlamasını sağlar ve gelişimlerine yardımcı olur.

Bebeklere banyo yaptırırken dikkat edilmesi gerekenler

Su bebeğiniz için fazla sıcak olmamalıdır. Suyu koyduktan sonra ısısını mutlaka kontrol etmelisiniz. Bebeğinizin banyo yapacağı yer oda sıcaklığının altında olmamalıdır. Banyo sonrası hasta olmamaları için minimum oda sıcaklığı gerekmektedir.

Banyo Nasıl Yaptırılır

Bebeğinizi güzelce soyun. İlk olarak ılık bir suyla gözlerini, burnunu, ensesini yumuşak bir bez yardımıyla temizleyin. Bunları yaptıktan sonra küvetin içine doğru bir şekilde oturtun ve kafasından aşağıya olmak üzere yıkayın.
(Bebeğinizi küvetin içinde tutmaya devam edeceksiniz.)

Poposunu ve genital bölgesini güzelce temizleyin.

Bebeğim Sudan Korkuyor Ne Yapmalıyım?

Sudan korkan bebekler kesinlikle suya sokulmaya çalışılmamalıdır. Suya alışmadığı süreç boyunca yumuşak bir havlu veya bez yordamıyla bebeğinizin temizliğini yapın. Özellikle yeni doğan ve küçük bebekler için geçerli olan bu durum eğer bebeğin yaşı biraz daha büyümüşse suya alıştırılma süreci oyun olarak devam ettirilebilir.

Bebeklerinizin Gözleri Yanmasın

Bebekler, genellikle saçlarının oynanmasından hoşlanırlar ve onlara bu güven verir. Bebeğinizi yıkarken de saçlarının yıkanması onların oldukça hoşuna gidebilir fakat dikkat etmeniz gereken şey ise bebeğinizin gözüne şampuan, sabun kaçmamasıdır. Bebeklere uygun üretilen ve göz yakmayan şampuanları tercih etmeniz çok daha sağlıklı olacaktır.

Bazı bebekler saçlarıyla oynanmasından hoşlanmazlar. Eğer bebeğiniz için de bu durum geçerliyse banyo yaptırırken oyunlar oluşturabilirseniz. Bu sayede daha rahat bir şekilde saç temizliklerini yapabilirsiniz

 

Bebeklerin Günlük Temizliği

Bebeklerin bakımı ve temizliği sürekli yapılmalıdır. Özellikle tırnakları ve ellerinde oluşan mikropların temizlenmesi için bu bölgelere dikkatli bir şekilde temizlik yapılmalıdır. Aynı zamanda bebekler sürekli hareket halinde olacağı için ayakları da çabuk kirlenir. Ayak temizliğine de dikkat etmeniz gerekirken, bebeğiniz için alacağınız çoraplar da rahat olmalıdır.

Bebeğiniz için banyo yapmadığı sürelerde temizliği; Sıcak-ılık sabunlu suya batırılmış yumuşak bir süngeri veya bezi kullanarak temizliğini yapmanız oldukça rahat olacaktır.