Bergamot

Bergamot, günümüzde bütün dünya tarafından bulunan turunçgiller familyasının bir üyesidir. Ilıman ülkelerde yetişen Bergamot ağacı latince Rutacea familyasının Citrus türündendir. Citrus aurantium subsp. Bergamia”olarak adlandırılır.

Bergamot, özellikle Osmanlı döneminde tıbbi bir ilaç olarak kullanmıştır. Ayrıca sadece Osmanlıda değil 16.yüzyıl Avrupası’nda da tıbbi bir ilaç olarak yaygınlaşmıştır. Bununla birlikte Fransa, Almanya, İtalya ve İngiltere gibi ülkelerde pek çok farklı isimle kendine yer bulmuştur.
Bergamot Ağacı

Bergamot ağacı yapısı itibariyle limon ağacıyla benzerlik göstermektedir. Boy, büyüklük ve çiçek rengi olarak da limonla aynı özellikleri göstermektedir. Bergamot ağacı çiçekleri Nisan, Mayıs aylarında açmaktadır. Bergamot ağacının meyvesiyse, armut şeklinde ve sarı renklidir. Meyve ekşi bir tada sahiptir. Dış kabuk olarak yine limonla aynı özellikleri göstermektedir.

Bergamot ağacı doğu dünyasına tüccarlar tarafından getirilmiştir. Turunçgillerin anavatanı olan Çin, MS.1000 yılında Bergamot ağaçlarını yetiştirmeye başlamıştır. Çin’e gidip gelerek ticaret yapan tüccarlar da bu ağacın tohumlarına Doğu ülkelerine getirmiştir. Bergamot Avrupa’da altın dönemini 16.yüzyıldan itibaren yaşamaya başladı. Özellikle 18.yüzyıldan sonra özellikle İtalya’nın Güney bölgelerinde yetiştirildi ve bugün hala İtalya’nın Güney bölgesinde yetiştirmeye devam etmektedir. Calabria Adası, Bergamot Ağacı yetiştirmesiyle ünlü bir bölge olarak karşımıza çıkmaktadır. Geçmişten günümüze kadar en çok Bergamot Ağacı yetiştirilen bölge olarak bilinmektedir.

Avrupaya gelmesiyle birlikte Bergamot ağacı ve bergamot meyvesi hakkında birçok yazılı metin kaynaklara geçmiştir. 16.yüzyıldan itibaren yazılan bu kaynaklar Bergamia ismini geçirmektedir. Bu isim Bergama’dan türemiş ve bu şekilde değişim göstermiştir.  ‘Pergamo, Pergamon olarak bilinen ve Küçük Asya olarak adlandırılan Anadolu’nun batısındaki antik kentin Türkçe söyleniş şekli olan Bergama’dan gelmiştir’ diye kaynaklara geçmiştir. O dönemlerde Osmanlıyı ziyaret eden tüccarlar içerisinde bulunan bitki uzmanları sayesinde, Bergamot bitkisi diğer ülkelere de taşınmış ve o ülkelerde de popüler olarak kullanılmaya ve tüketilmeye başlanmıştır

Bergamot’un Diğer İsimleri

Bergamot Avrupa’ya geldikten sonra, yetiştirilmeye başlanmış ve hemen bütün Avrupa ülkelerinde bulunmasıyla birlikte, dillere de yansımıştır. Bergamot bitkisi  hemen hemen tüm dillerde farklı bir karşılığı bulunmaktadır:

İngilizce: Bergamot orange

Fransızca: Bergamote, Bergamotier

İtalyanca: Bergamotto

Almanca: Bergamottenbaum

İspanyolca: Bergamota