20130120-085136.jpg

Biranın çıkış noktası Sümerler, Babiller ve Eski Mısır’dır. MÖ 4300 yılına ait biracılığı gösteren gösteren Babil tabletleri bulunmuştur. Biranın Avrupa’ya geçmesiyle ilgili arkeologlar arasında iki görüş vardır. Genel eğilim biranın Mezopotamya, Mısır ve Kuzey Afrika yoluyla İspanya ve Avrupa ülkerine geçtiği yönündedir. Bir diğer görüşe göre Afrika ve İspanya’dan Yunanistan’a, Roma’ya geçen bira Almanya’ya ulaşmıştır.

Bira tarihi açısından 1516 yılı önem taşımaktadır. 1516’da, Almanya’da çıkarılan “Biranın Saflığı Yasası”yla biranın su, arpa maltı, buğday maltı, şerbetçiotundan yapıldığı belirtilmiş ve biranın standartı kabul görmüştür.

1516’daki yasadan sonra, bira tarihi için çok önemli bir adım daha atılır ve İngiliz bira üreticisi tarafından biranın patenti alınır. “Bass Pale Ale” adındaki bu bira, normalden biraz daha acı tadı ve fazla alkol yüzdesi olan bir biradır. Bir dönem o kadar ünlü olmuştur ki Oxford Üniversitesi’nden bir grup bilim adamı, Bass Pale Ale’nın matbaadan daha onemli bir buluş olduğunu fikrini ortaya atmışlardır.

Zira 18. yüzyılda daha içme suyu yokken insanlar içindeki alkolden dolayı, sudan daha temiz olması sebebiyle su yerine bira içerlermis. Özellikle içme suyuna hasret denizciler, gemide biradan baska bir şey içmezlermiş ama Britanya gemileri, Hindistan’a giderken Ekvator’u iki defa geçtikleri için içlerinde barındırdıkları biraları sıcaktan ve bakterilerden içilmeyecek hale gelirlermiş. Bu yüzden bira üreticileri buna bir çözüm aramaya başlamışlar ve çözümü bulan Bass Birahanesi olmuş.

Bass Birahanesi, Pale Ale diye bilinen yüksek alkollü ve içinde bol miktarda malt olduğundan bakterileri öldüren bir bira üretmiş. Bu bir devrim olarak nitelendirilmiş. Hatta Napolyon bile Fransa’da bir Bass fabrikasi açmayı planlamış