Bitkilerinizin yeterli su aldığını, saksı altından çıkan sudan anlamalıyız. Eğer, saksı tabağına su belirmişse, bitkiniz yeterince sulanmıştır.

Bitkilerimizin suya ihtiyacı olduğunu anlayabilmemiz için, bitki toprağının kuruyup kurumadığını kontrol etmeliyiz. Eğer, kuru ise suya ihtiyacı vardır, ancak, her bitki aynı sürede su ihtiyacı hissetmez. Bunun için, her aldığımız bitkinin, ne kadar sürede sulanacağı hakkında, bitkiyi aldığımız yerden bilgi almamız da gereklidir.

Saksınızın altı delik değil ise, kontrollü sulamamız gereklidir. Bu durumda, saksı tabanında çakıl taşı ve kum kullanarak drenaj oluştururuz. Bu da suyu tutarak bitki kökünün kurumamasını sağlar.

Doğal toprak saksılarda ki bitkiler, daha fazla suya ihtiyaç hissederler, çünkü, toprak kaplar daha fazla su kaybına sebep olurlar ve bu yüzden bitki için daha faydalıdırlar.

Bitkilerimizin sulanmasında en çok dikkat edilecek hususta, azar azar sürekli su vermek yerine, uzun aralıklarda çok su vermemiz, bitkimizin kökünün yüzeyden derine inmesini sağlayarak daha sağlıklı olmasını sağlar.

Fazla sulanan bitkilerde, bitki kökü oksijen alamaz ve mantar oluşarak çoğunlukla bitki ölür. Böyle durumda, bitki saksıdan çıkarılmalı kuruyana kadar bekletilip, çürüyen kökler kesilmeli ve mantar içinde ilaç kullanılmalıdır.

Tabakta biriken su dökülmelidir. Çok sıcak ortamlarda su buharlaşabilecekse dökülmeyebilir. Kış aylarında su biraz ılıtılarak verilmelidir. En faydalı su, yağmur suyudur. Çeşme suları mutlaka bekletildikten sonra verilmelidir.

Bitkiniz susuz kalmışsa, en güzel ve etkili yöntem, bitkiyi saksı boyunda dolu bir kapta 15 dakika bekleterek sulamaktır.