Blog yazmayı hiç düşünmüş müydünüz? Peki ya bir de bu işten para kazanmayı? Eğer şimdiye kadar böyle bir şey aklınızın ucundan bile geçmediyse bu yazıyı okuduktan sonra, blog yazarlığına sıcak bakabilirsiniz.

Blog yazmak özellikle Google ve Blogger hizmetiyle iyice popüler olan bir etkinlik. Bugün her ne kadar yerli ve yabancı birçok hizmet bulunuyor olsa da, Blogger ve WordPress bu alanda en çok isminden bahsettiren iki girişim.

Hollywood filmlerinde bir çok kez değinilen blog yazarlığı, ABD başta olmak üzere birçok ülkede etkin bir hizmet ve bireylerin de severek yararlandığı bir akım. Farklı amaçlarla blog yazanlar aynı zamanda bundan maddi kaynakta elde edebiliyor.

Blog yazmak ve para kazanmak pek uyumlu görünmüyor olabilir; ancak özgün bir şekilde blog yazanlar için para kazanmak gayet mümkündür. Hem farklı banner yayınları, hem tanıtım yazıları, hem link vermeler ile blog yazarları ek gelir sağlayabilir. Henüz Türkiye’de kayıtlara geçmiş ve blog yazarlığını meslek edinmiş, bir girişim olmasa da, birçok blog yazarı ek gelir elde edebiliyor.

Maddiyat bir yana dursun, blog yazmak düşünceleri paylaşmaktır. Gözlemleri ve yorumları okuyucularla paylaşmak ve etkileşime açık olabilmektir. Yediğiniz bir yemek, gittiğiniz bir otel, dinlediğiniz bir albüm, yetiştirdiğiniz bir bitki… Hepsi hakkında özgürce görüşlerinizi yazarak bu konu hakkında merak edenlere de ışık tutarak rehberlik yapabilirsiniz. Özgün ve tarafsız olduğunuz sürece, hedef kitlenizde büyüme yaşanması olasıdır. Sözünüze güvenen okuyucular, sizi daha sık ziyaret edebilir ve böylece bloğun kalitesi de artabilir. Bir noktadan sonra ise, büyük firmaların sosyal medya uzmanları size ulaşıp ücret, indirim ya da hediye karşılığı tekliflerde bulunabilir. Blog yazarlığının en güzel ve keyifli sonuçlarından biri de işte budur. Sabrederek ektiklerinizin meyvelerini toplama zamanıdır bu. Ayrıca fikirlerinizi, görüşlerinizi ve yorumlarınızı ucu açık olan bir kanalda, yani internette paylaşarak insanlara ulaşmak paha biçilemez bir şeydir.

Blog yazmak, sizi özgürleştirir. Yararlanın ve düşüncelerinizi, gözlemlerinizi serbest bırakın