İlk çıktığında (ben dahil) tutmaz bu Twitter Türkiye’de denmişti hatırlarsanız ama tam tersi oldu. Şu an herkes herhangi bir konuda ilk ağızdan açıklamasını twitter üzerinden yapıyor. Bazen diyorum ilk zamanlar tutacağına pek inanmasamda hemen isimsoyisim olacak şekilde almışımtım Twitter adresimi, iyi ki de almışım. İşte bu sosyal medya aracının böyle bu şekilde internetin femomeni haline gelmesi bazı çıkarcılar için malesef hesap çalma hırsızlıklarına, sahte şöhret hesapları açıp haksız kazançlara neden oldu. Ve bu işlerden de gerçekten hatırı sayılır miktarda para kazandılar.
Hal böyle olunca da bana atılan maillerde çok miktarda hesabım çalındı lütfen yardım edin diyen arkadaşlar oldu.
Hesabı önceden çalınmış birisi olarak öncelikle bu adamların sizin hesabınızı nasıl çalıdıklarını anlatayım bu sayede bir daha hesabınız çalınmaz;

twitter

1- Sahte takipçi Hesaplarına Üye Olmayın

Arkadaşlar öncelikle bu adamlar sahte takipçi hesabı üye olanların hesaplarını çalıyorlar. Bunu da nasıl yapıyorlar demeyin zaten o siteleri kendileri açıyorlar. Sonrasında da tıpkı örümceğin ağına takılan bir kelebek gibi ağlarına düşüveriyorsunuz.

2- Mutlaka Cep Telefonunuzu Doğrulatın

Zaten aslında en büyük sıkıntı cep telefonu doğrulatmayanlarda çıkıyor. Birisi hesabınızı ele geçirse bile cep telefonu doğrulatma sayesinde hesabınızı geri alabilirsiniz. Hesabınızı çalanlar önce şifrenizi ve de ardından e mail adresinizi değiştirebilirlar. Cep telefonunu doğrulatanlarda ise cep telefonuna şifre geldiğinden dolayı cep telefon numarasını değiştiremiyorlar.

Bundan dolayı mutlaka Twitter’a cep telefonunuzu doğrulatın.

3- Twitter şifrenizi sağa sola. telefonunuzun notlar kısmına yazmayın. Sonuçta unutmayın size dost görünüpte şifrenizi kişisel esyalarınızdan öğrenip çalabilecek sahte dostlarınız olablir.

4- Sahte Twitter Görünümlü Siteler (Phishing Siteleri) Var Bunlara Sakın Şifrenizle girerek Hesabınızı Çaldırmayın

Evet bu çok önemli arkadaşlar, bu oyuna gelmeyin öncelikle ben kendimden örnek vereyim bu oyuna ben bile düştüm. Twitter’da Gezi olaylarını twitleri okuyorum, bir twit çok ilginç geldi. Twitte yazıyordu ki youtube kapatıldığından Facebook’tan izleyebilirsiniz. Ben de videoyu merak ettim tıkladım karşıma facebook giriş sayfası açıldı, ben de mail ve şifremi girip Giriş’e bastım ama o da ne tekrar facebook giriş sayfası açıldı. Ben de ne yalan söyliyeyim kıllandım ne oluyor ya dedim. Facebook sayfasına tekrar şifremi yazınca aslında ortada videonunda olmadığını gördüm. işte o zaman iyice sinir oldum ve bunda var bir iş dedim kendi kendime. Sonra bağlantıyı geri aldım. sonra tekrar geri aldım ve bağlantı adresinin saçma sapan bir adres olduğunu gördüm.ilk şifreyi yazdığım sayfa meğerse Facebook’un sahte sadece şifre çalma amacıyla görünümü bire bir aynı olan sahte bir sayfaymış. Hemen Facebook sayfama girdim ve de onlardan önce şifremi tekrar değiştirdim. Sonra Twitter’dan o hesaba bir dünya dolusu küfür ettim.
Evet bağlantı adresinize her zaman dikkat edin Phishing Sitelere şifrenizi kaptırmayın her ne kadar google bu konuda hassa davransa da Phishing site açmak çok kolay arkadaşlar yazdığınız kullanıcı adınızı ve şifrenizi bir tane txt dosyası içine kaydedip sizi Facebook, Twitter anasayfasına yönlendiriyor. İnanın anlamazsınız bile

Evet şimdilik aklıma gelenler bunlar ama yorum yaparakta unuttuklarımı bana hatırlatırsanız buraya eklerim

Bu arada ‘Ya ne kadar konuştun be arkadaş Ana konuya gel nasıl geri alacağım Twitter Hesabımı dediğinizi duyar gibi oldum’ 🙂 hemen anlatıyorum

Öncelikle BURAYI TIKLATIN
Buraya eskı kullanıcı adınızı yazıp
‘My account has stolen and changed e mail adress and password. Please give me my Twitter Acount back.My name is …………. and i attach my identificatian card. And my e mail adress is …….. Please check it so you will see they changed my mail adress. My real mail adress is……… and you can see if you checked. Please send recovery link to my e mail adress’ yazıp Nüfus Cuzdanınızın Fotoğrafını çekip ataş yapıp ekleyin. bu arada İngilizcesi zayıf olanlar için ilk …… ya adınızı soy adınızı, 2 ve 3. ……… ya gerçek e mail adresinizi yazacaksınız.

Arkadaşlar bu işlem yaklaşık 15 gün kadar sürüyor ben her 2 günde bir attım ta ki dönecekleri ana kadar. Döndüklerinde size password sıfırlama maili gönderiyorlar. Şifrenizi sıfırlarsınız, e mail adresinizi değiştirirsiniz ve de cep telefonu doğrulama kodunuzu girdiğinizde ve de yukarıda anlatıklarımı uygularsanız bir daha kimse sizin şifrenizi çalamaz.

Hadi kalın sağlıcakla…