Çift sarılı yumurta sarı kısmı iki tane olan yumurtadır. Bunu bilmeyecek ne var diyenleriniz olabilir çok basit birşey olmasına rağmen ben geçen sene çift sarılı yumurtayla tanışana kadar kabuğunun çift kat ve daha sağlam olduğu için böyle söylendiğini düşünüyordum.:) Çift sarılı yumurta, bir görüşe göre bir cins tavuğun yumurtladığı bir tür olarak adlandırılmıştır. Fakat bu şehir efsanesinden öteye gitmez. Çift sarılı yumurta hakkında Konya yumurta üreticileri birliği başkanı Hasan Konya’nın açıklamadasında, sanılanın aksine çift sarılı yumurtanın belli bir cins tavuktan değil, her tavuktan olabileceğini söylemiştir.

Peki çift sarılı yumurta neden oluşur?

Yumurtlamaya yeni başlayan tavuğun strese girmesi ile bir biyolojik bozulma yaşanır ve sonucunda kanatlı üreme hücresi olan yumurta çift sarılı olur. İnsana uyarlayacak olursak çift yumurta ikizlerinin oluşmasındaki gibi diyebiliriz. Normalde kadınlarda her ay bir tane oluşması gereken ve adet dönemiyle her ay atılan yumurta iki tane oluşuyor ve atılmazsa yani döllenip gebelik şekillenirse çift yumurta ikizi oluyor. Yani çift sarılı yumurtadan civciv çıkacak olsa 2 tane çıkar diyebiliriz. Fakat durum böyle değildir. Yukarıdaki gibi bir mantık yürütüldüğünde -ki gayet mantıklı bir açıklama- herkesin düşüncesi ikiz civciv yumurtası olduğu düşünülebiliyor. Yumurta oluşumu dişi üreme hücresi olan yumurtanın ovaryumdan yani depolandığı yerden serbest bırakılarak bir kanal boyunca zarla kaplanması ve dışarı atılması sonucu oluşur. Çift sarılı yumurta da ise zarla paketlenmesi sırasında ya yumurtaların birbirinden ayrılmaması ya da başka bir zarla çevrilip paketlenecek yumurtanın yolunu kaybedip iki yumurtanın aynı zar içerisine girmesi ile oluşur. Hatta ikinci söylediğim durum nedeni ile sarısı olmayan yumurtalarda meydana gelebildiği söylenmiştir. Yumurtanın iç hacminin fazla olması nedeniyle civciv oluşumuna yeterli yer yoktur ve civciv oluşumu pek mümkün değildir.

Çift sarılı yumurtalar fiyat olarak diğer yumurtalardan daha pahalıdır. Bu tarz yumurtaların boyutu da diğer yumurtalara göre daha büyük olur. Çift sarılı yumurta, genellikle yumurtlamaya yeni başlayan tavuklardan çıktığı için, bu tavukların yumurtladıkça ve zaman geçtikçe yumurtlarken streslerinin azalmasıyla ve sonucunda stresin yok olmasıyla çift sarılı yumurta üretimi biter, ve artık o tavuk çift sarılı yumurta yumurtlayamaz.
Bu durum genellikle büyük üretim merkezlerinde yaşanır. Doğal ortamından kopan tavuk, yumurtlama öncesinde strese girer. Zamanla yumurtladıkça bu hissi ve stresi ortadan kaybolur ve yumurtladığı yumurtalar ideal ölçülerde ve tek sarılı olarak çıkacaktır.

Çoğu insanın çift sarılı yumurtaları tercih etmelerinin sebebi tamamen pişirirken ki kolaylık ve damak zevkleridir. Çift sarılı yumurtaların, sağlık açısından tek sarılı yumurtalara oranla hiç bir farkı bulunmamaktadır. Genellikle bu yumurtalar ayrı bir şekilde paketlenerek fiyatı biraz daha yukarı çekilip satılmaktadır. Türkiye’de olduğu gibi dünyanın her ülkesinde ve ikliminde çift sarılı yumurtaya rastlayabilirsiniz. Bu yumurtaların bağlı olunan iklim ve hava şartlarıyla bir ilgisi olmadığının göstergelerinden biri de budur. Fakat yerleşim yeri ve iklim özelliklerine göre yumurtanın sarısının rengi değişiklik gösterebilmektedir. Büyük üretim merkezlerinde daha açık bir sarı renk iken, köylerde bu renk kızıla çalan daha koyu bir renktir. Bu da tavuğun beslendiği rasyonla yani tükettiği besin maddeleriyle ilişkilidir.