Crohn hastalığı kronik sindirim sistemi hastalığı olarak tanımlanır. Sindirim sistemi içerisinde bulunan mide, ince bağırsak, kalın bağırsak, yemek borusu ve ağızdan anüse kadar olan organlarda görülür.

Sık olarak ince bağırsağın son bölümlerinde ve kalın bağırsakta meydana gelir. Mikrobik hastalık olmadığından herhangi bir sindirim organında da görülebilir. Crohn hastalığı nedir? Dendiğinde ülkemizde sıkça rastlanmadığı için fazla bilinmemektedir. Dünyada Asya ve Afrika ülkelerinde az, Batı Avrupa ülkelerinde hastalık artış göstermektedir.

 

Crohn hastalığı bir kanser değildir. Erkeklere nazaran kadınlarda daha az görülür. . Crohn hastalığı 20 li 30 yaşlar arasında ve 40 lı 45 yaş üstü insanlarda rastlanmıştır. Crohn hastalığının başlıca belirtileri yorgunluk, halsizlik, uyku düzensizliği karın boşluğunda ağrı ve ishal şikâyetleri oluşturur. Hastalık belirtileri kişilere göre değişebilir.

Bazı hastalarda ise iştahsızlık, mide bulantısı, kusma, kabızlık gibi şikâyetleri de olmaktadır. Crohn hastalığı sindirim sistemi hastalığı olduğundan insanların yeme ve içmelerine dikkat etmeleri önemlidir. En çok etki eden faktör ise insanlarda zararlı olarak görülen sigara ve alkoldür. Hastalığın tam belirtili teşhisi yoktur.

Buna göre hasta şikâyetlerine göre tedavi yöntemi seçilir. Hastanın şikâyetleri üzerine bazı tetkikler yapılır. Kan tahlili, kolonoskobi, ultrason ve bilgisayarlı tomografi (BT) tetkiklerinin sonuçları istenir. Crohn hastalığının tedavisi tutulumun ciddiliği, yaygınlığı, hastalığın yeri, ardıl sorunlara ve hastanın en çok ağrı ve genel zorluk çektiği şikâyetler ile başlar. Hastalığın yeri ve ilerleme durumuna göre ilaç tedavisi, cerrahi müdahale gerektirebilir.

Bunun kararını sadece uzman doktorlar tarafından karar verilebilir. İlaç tedavisi kısa ve uzun süreli yapılmaktadır. Kısa süreli veya uzun süreli tedavilerde ilaçların çeşidi ve miktarı farklıdır. Bu tedavi süresinde alınan ilaçlar mutlak doktor tavsiyesinde olmalı aksi yan etkilerinde uzman doktorlara başvurulmalıdır. Hastalığın ilerleyişi ve durumuna göre Crohn hastalığının cerrahi tedavisinde uygulanır. Crohn hastalığı önemli ve ciddi bir kronik hastalık olması haliyle kontrollü hastaların yaşam kalitesi ve süreleri hasta olmayanların yaşam kalite ve sürelerinden az olması söz konusu değildir.