Doğu Akdeniz coğrafyasında, Kıbrıs gece hayatı, her zaman dillere destan olmuştur. 1974 Barış Harekâtı öncesinde de, bugün de adanın her iki tarafı bu konuda oldukça başarılı bir cazibe merkezi haline dönüşmüştür.

Türkiye’nin birçok noktasından uçuşların bulunduğu Kuzey Kıbrıs, yaz ve kış dönemleri boyunca hep turist çekmeyi başarmıştır. Herhangi bir vize almadan, hatta pasaport olmaksızın, nüfus cüzdanıyla gidilebilen Kuzey Kıbrıs, birkaç saatlik bir yolculuk sonrasında ulaşılabilen bir cennet adeta.

Kıbrıs gece hayatı tekdüze bir eğlenceyi barındırmıyor. Diskolar ve gazinolar yılın dört mevsimi rövanşta olan mekanlar. Diskoların çoğu Girne’de, ancak birkaç tanesine muhtelif bölgelerde de görebilirsiniz. Girne’de, bağımsız olarak işletilen diskolar olduğu gibi, otellerin barındırdıklarını da görmek mümkündür. Ücretler hemen hemen tümünde aynıdır. Çarşamba günleri kimi zaman açık olur; ancak cuma ve cumartesi günleri tümü hizmete açıktır. Genellikle bayanlar ücretsiz girer; ancak beyler bir ücret ödeyerek girer. Çoğu yerde damsız alınması da mümkün değildir. Türkiye’de olduğu gibi, çoğunda ilk içecek ücretsiz sunulur. Bununla birlikte Kıbrıs’ın genelinde ünlü olan djler ile yurtdışından getirilen djler bu mekanlarda yazın gün ışıyana dek, kışın ise gecenin geç saatlerine dek konukları eğlendirir.

Gazino kültürü ise apayrı bir zeminde bulunmaktadır. Çoğu otellerin sınırları içinde olan gazinolar, ülkenin neredeyse geneline yayılmıştır. Yaş, meslek ve aidiyet gibi kimi sınırlamaların olduğu gazinolara ortalama her turist rahatlıkla girebilir. Kollu otomatik makineler ile ruletin oldukça popüler olduğu gazinolarda birçok seçenek konukların beğenisine sunulmuştur. Kimi zaman poker gibi farklı oyunlar için turnuvalarda düzenlenir ve bu turnuvalar paket fiyat ile müşterilere duyurulur.

Kıbrıs gece hayatı her gencin ve de kendini genç hissedenlerin yaşamları boyunca bir kez deneyimlemesi gereken bir eğlence kaynağı…