Dejavu, insanların belirli bir anı daha önceden aynı şekilde yaşadığını düşünmesidir. Elbette insanlar aynı şeyi sıkça yapabilir. Her gün aynı saatte işe gitmek, aynı otobüse binmek, aynı işi yapmak gibi. Fakat dejavu’da tek fark, aynı şeyi aynı şekilde yaşamaktır. Ayrıca hiç gitmedikleri bir yere gittiklerinde de dejavu yaşanılabilir. İlk kez gördüğünüz bir sokak, cadde veya ülke bunlar içinde sayılabilir. Veya televizyon izlerken bir son dakika haberinde de dejavu yaşanabilir. İlk kez olan birşey olduğundan emin olduğunuz halde, sanki aynı şekilde, aynı psikolojide aynı saatte bu anı daha önceden yaşadığınızı sanabilirsiniz.
Reenkarnasyona inanan çoğu insan, daha önceden dünyaya geldiklerini ve bunun bir yansıması olarak dejavu yaşadıklarına inanmaktadırlar. Elbette bilimsel olarak da bunun bir kaç açıklaması mevcuttur. Günümüz bilim adamlarına göre dejavu bir beyin yanılgısıdır. Uykusuzluk, sarhoşluk, aşırı yorgunluk gibi sebepleri vardır. Bunun yanında diğer bir etken ise beyindeki iki lopun zamanlama hatasına düşmesidir. Beynimizde iki farklı lop bulunur. Sağ lop ve sol lop. Bu iki lop arası iletişim hızı milisaliseler seviyesinde olsa da, bazı durumlarda aralarında biraz daha uzun süreli bir iletişim yavaşlığı olur. Sağ lopun farkettiği bir şeyi daha saliselik bir geçikmeyle algılayan sol lop bu bilgiyi aldığında, sağ lop ile karşılaştırır ve sanki daha önce aynı satte aynı yerde aynı psikoloji ile bu anı yaşadığını yanılsar. Oysaki durum bir bilgi aktarımı iletişim gecikmesinden kaynaklanır.
Eğer bu bilgi aktarım gecikmesi devamlı olsaydı, bizler her an dejavu hissine kapılırdık. Bu anlar çok nadir oluşan zamanlardır ve genelde beyin fonksiyonlarının sağlıksız olduğu durumlarda görülür. Bilimsel araştırmalara göre insanların yüzde ellisi hayatlarında en az bir kere dejavu olmuşlardır.