Aklınızda müthiş bir domain ismi buldunuz herşey hazır, güvendiğiniz bir siteden sorgulama yapıyorsunuz ve domain adının boşta olduğunu görüp seviniyorsunuz, akşama alırım diyorsunuz. Akşam olup koltuğunuza kurulup, bilgisayarı açıyorsunuz alan adını almak için cüzdanınızdan kredi kartınızı da çıkarıyorsunuz. Derken domain ismini almak üzere siteye giriyorsunuz ve de bir bakıyorsunuz ki daha sabah aratmış olduğunuz alan adı alınmış. Donup kalıyorsunuz,

Evet böyle bir şey olabilir mi? Maalesef oluyor, çünkü burası Türkiye. Şimdi adını burada anmak istemediğim sözde büyük hosting firmalarından bazıları bunu yapıyor arkadaşlar yani sorgulatılan alan adlarını kaydedip bu alan adlarını sizden bile daha önce regliyorlar. Aslında yapılan çok basit bir şey ama sonuçta hırsızlık, fikir hırsızlığı…

Bu durumdan zarar görmemeniz için size tavisye edebileceğim yöntem ise çok basit aslında , domain sorgulatma işini yabancı sitelerden halledin, onların Türkçe kelimeler içeren sitelerle işi olmaz sonuçta. Tabi vardır kesin onlarında üçkağıtçı olanları ama yabancı firmalardan da büyük olanları tercih edin. Mesela bir örnek vereyim godaddy’de domain aratın, domain alma işini Türk firmasından satın alın. Bu sayede fikirlerinizin çalınmasını önleyebilirsiniz.

Aslında Türkiye’deki çok büyük firmalardan da sorgulatma yapabilirsiniz ama arada bir firma (zaten nasıl bu kadar büyüdüğünü anlayamıyorum) var ki adını anmak bile istemiyorum ondan aratmayın. Şimdi merak ettiniz ama bende kalsın. Bir de merdiven altı hosting firmaları var aman aman onlardan uzak durun. Onlardan domain sorgulatma yaparsanız ve de hizmeti onlardan alırsanız almış olduğunuz domainden bile olabilirsiniz.

Benden söylemesi, şimdi adını söylemediğim firmanın adını merak edenler olabilir, arkadaşlar adını burada paylaşırsam muhtemelen başım belaya girer, siz en çok şikayet alan hosting firmalarını webmaster sitelerinden araştırırsanız ne demek istediğimi kimi kastettiğimi anlarsınız.

Site adı bir webmaster sitesinin herşeyidir. Örneğin sahibinden.com’u inceleyelim, öyle güzel bir isim bulmuşlar ki aylık 30 milyon tekil ziyaretçiyi sonuna kadar hakediyor. Herhangi bir ürünü internetten satmak istediğinizde artık klişe bir kelime olan sahibinden kelimesinin isim hakkını almışlar. Farkettiyseniz son günlerde rakip firmalardan sahibinden aleyhine yapılan reklamlarda eminim bırakın hitini düşürmeyi artırmıştır bile zira “Reklamın iyisi kötüsü olmaz”. Neymiş efendim varis çorabı satılan yerden yerden araba alınmazmış yok ya Sen onu dedeme anlat :). Okuma yazması olmayan amcalar bile araba alım işinde sahibinden.com dan yapıyorlar.

Peki sen nereden yapıyorsun diyen olabilir arkadaşlar. Ben sahip olduğum tüm domain adreslerini godaddy.com’dan aldım. Hostingi ise Turhost.com dan alıyorum. Biri dünyanın domain lideri, diğeri de bence Türkiye’nin hosting lideri.

Fiyat olarak biraz yüksek olabilir ama en azından kafam rahat,

İşin özeti bu kafanız rahat olsun, canınız sıkılmasın

Kalın sağlıcakla….