Her daim soframızda bulunan, gerek yemeklerimizin içerisinde pişmiş olarak tükettiğimiz, gerekse yemeklerin yanında salata olarak çiğ bir şekilde severek yediğimiz domatesin sağlımıza ne denli yararlı olduğunu biliyor muydunuz? Kan basıncını düşüren, hipertansiyona iyi gelen domates aynı zamanda çok güçlü bir antioksidandır. Ayrıca gribi önler, vücudun bakteri ve virüslerle savaşmasına yardım eder. Özellikle kahvaltı sofralarımızda başköşeye oturttuğumuz domatesin sağlığımıza olan yararının yanı sıra cildimize de inanılmaz faydaları vardır. Evet, güzelliği fazla uzaklarda aramaya, güzellik için gereğinden fazla para harcamaya gerek yok.

Evde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz domates maskesi ile özlemini çektiğiniz bir cilde kavuşabilirsiniz. Domatesin cilde faydaları say say bitmez aslında. Domates ciltte derinlemesine bir temizlik sağlar, ciltteki nemi koruyarak cildin nem dengesini sağlar. Neredeyse hepimizin ortak sorunu olan sivilce, akne ve siyah noktalara iyi gelen domatesin aynı zamanda sivilce ve siyah noktaların zamanla cildimizde bıraktığı lekelere de iyi geldiğini biliyor muydunuz? Domatesin içerisinde likopen adlı bir madde bulunur ki bu madde aynı zamanda domatese kırmızı rengini veren maddedir. Likopen, bilinen en iyi antioksidandır. Özellikle ılık domates maskesi cildi gergin tutar.

Güneş altında incecik bir kabuk ile olgunlaşmayı bekleyen ve bu süre içerisinde kabuğu daima gergin kalan domates, cildi de gerginleştirir. Kırışıklığı önler. Domates ile hazırlanan maskenin özellikle ılık olması daha iyi bir sonuç verecektir. Çünkü likopen maddesi yağ ve ısıyla etkisini artırır. Ilık maskenin yanı sıra kahvaltımızda bize eşlik eden soyulmuş domatesin üzerine az miktarda zeytinyağı dökerek de aynı etki yakalanabilir. Özellikle 5-10 yıl öncesine kadar annelerimizin her güneş yanığında tenimize domates sürdüklerini hatırlıyor musunuz?

Halk arasında ‘kocakarı ilacı’ dediğimiz bu yöntemde bir gerçeklik payı da var aslında. Domates, ciltte güneşten koruyucu bir krem etkisi yaratmaktadır. Güneş yanığını önlediği gibi, güneş ışınlarının neden olduğu cilt lekeleri, cilt kırışıklıklarını ve ciltteki hasarları da önler. Yaşlanmada önemli bir rol oynayan cilt hücrelerini birbirine bağlayan bağ dokunun onarılmasına yardımcı olan domates, cildin kolajen dokusundaki bağları kuvvetlendirerek yaşlanmayı geciktirir ve cildi gençleştirir. Kırışıklıklara karşı açtığımız savaşta en yakın arkadaşımız olacak olan domatesi sıklıkla tüketerek, domates maskesi uygulamayı da ihmal etmeyelim.