Eski tıpta cilt kusurlarında kullanılan yöntemlerin başında elma sirkesinin yer aldığını söylemek mümkün. Hekimlerin; şişme, morarma, kanama, iltihaplı bölge, kaşıntı ve haşere ısırıklarında elma sirkeli yünlü bir bez yardımıyla sorunlu bölgenin üzerine konularak tesirli bir tedaviye şifa kaynağı olduğunu söylediklerini görüyoruz. Bu gün piyasada gözümüze çarpan alıp denediğimiz çoğu da kimyasal ilaçların cildimiz üzerinde uyguladığımız ürünlerin kaçında başarılı olduk? Gelin şimdi bir de elma sirkesinin mucizevî etkisine göz atalım. Sirkenin yüzde, saçta, ciltte tırnak bakımında oldukça kuvvetli etkileri olduğunu ve devam edildiği takdirde sorunun ortadan kalktığını biraz sabrederek fark edeceksiniz.

Öncelikle benim de denediğim elma sirkesinin bir kaç mucizesinden bahsetmek istiyorum. Cilt lekelerini elma sirkesi yardımıyla yok ediyoruz. Nasıl mı? Bir kaba 3 bardak su ve 3 çorba kaşığı elma sirkesi koyuyoruz. Daha sonra bu karışımı kaynatıp, başımıza havlu yardımıyla örtüp buhara tutuyoruz. Bunu haftada 2 kere yapmanızda fayda var. Bir diğer etkisi de siğil, nasır ve ayakta oluşan deri sertliklerini elma sirkesiyle yumuşatıp ölü derinin alımında var olan sorunun birkaç uygulamayla ortadan kalktığını, cildinin pürüzsüz bir hal almasını ve haliyle parlamasını da isteyenler için bir de eğer saçlarınız kuru ve kepek problemi yaşayanlarınız varsa durulanma suyunuza biraz elma sirkesi eklemek güzel sonuçlar almanızı sağlayacaktır.

Yukarıda bahsettiğim sadece elma sirkesinin cilde yararlarından sonra bir de birlikte kullanılabilecek karışımlara bakalım. Yarım çay bardağı elma sirkesinin içine 1 çay kaşığı tuz ve 2 bardak su karışımına ellerimizi banyo yaptırabiliriz tırnaklarınızın güçlendiğini ellerinizin de bakımlı bir hal aldığının farkına varacaksınız. Bu ölçüleri aynı oranda çoğaltarak ayaklarımızı da 10 dakika bu karışımın içinde beklettiğimiz takdirde ayaklardaki yaraların daha hızlı iyileştiğini göreceksiniz. Yaşlanmaya bağlı ciltte ve yüzde oluşan lekeleri de 1 kaşık elma sirkesine 1 tatlı kaşığı soğan suyunu ekleyip sürün ve uyuyun sabah kalktığınızda yüzünüzü yıkayıp gül suyuyla nemlendirin. Bunlar sadece elma sirkesinin cilde olan yararları. Bir de Elma sirkesinin yan etkisi olduğu kanıtlanmamıştır. Yüzde kızarıklık hassasiyet oluşumunu da uygulama hatasına bağlıyorum.

Kişi önce kendi yüz tipini iyi bilip sonrasında uygulamaya geçmeli. Günümüzde modern tıp tekniklerine bakıldığında çoğu cilt uygulamalarının istenilen sonuçlara ulaşmadığını ya da bu uygulamalara fazla paralar döküldüğünü yakın çevremizden de duyuyoruz. Bu ve bunun gibi evimizde, cildimize ve kendimize zaman ayırarak hem ekonomik hem de doğanın mucizelerinden yararlanmak çok da zor değil. Eklemek istediğim bir şey daha var. Elma sirkesini hayatımızdan çıkarmayalım. Yiyip içemediğimiz bir şeyi cildimizde de kullanmayalım derim.