Sağlımız açısından çok büyük faydaları olan bu besinler, hayatımızın hemen her anında bizlerle.

Çikolata: Çikolata, bizi motive eder. Evet, sadece çikolata yiyerek vücudunuzun dopamin üretmesini artırabilirsiniz. Atardamarlarımız için de oldukça sağlıklı olan çikolata flavonoid maddesini dengeleyerek atardamarlarımızın genç kalmasında yardımcı olur. Adet dönemlerinde yenilen çikolata ise yatıştırıcı bir etki yapmaktadır. Sağlıklı bir çikolata içinde %70 Kakao bulundurmalıdır.

Su: Yaşam kaynağımız ve en temel ihtiyaçlarımızın başında gelen su, hayatımızın olmazsa olmazıdır. Su; hayatımızda sadece bir besin olarak değil, aynı zamanda bir çok işlevi görüyor. Denizler, göller, termal sular, şifalı sular, kaplıcalar gibi her alanda su karşımıza çıkıyor. Su, aynı zamanda üzerinizdeki yorgunluğu atmanıza yardım eder ve kasları gevşetir. Uzmanlar, günde 5 bardak su içmeniz gerektiğini söylüyor.
Balık: Balık, özellikle çocukların zihin gelişiminde çok önemli bir yardımcıdır. Yetişkinler içinse Omega3 kaynağı olan balık, atardamarlarımızın genç kalmasında ve temizlenmesinde çok önemli bir rol üstlenir. Bayanlar için, düzenli balık tüketimi menopoz dönemini geçtikten sonra meme kanseri riskini en aza indirir.

Zeytinyağı: Kolestrol düşmanı! Kalbizimin sağlığı için gerekli olan en temel besinlerden birisi de zeytinyağıdır. Damar tıkanıklığını önleme ve kolestrerol oranını düzenlemesiyle sağlımız açısından oldukça faydalıdır. Aynı zamanda kan şekerimizi de düzenlemektedir. Zeytinyağlı yemekler çok kolay bir şekilde hazmedilir.

Kabuklu Yemişler: Kuruyemişler, doymamış yağ içermesiyle birlikte atardamarları temizlemektedir. Fıstık, ceviz, çam fıstığı, fındık gibi besinlerin sıklıkla tüketimi aynı zamanda ruh sağlını olumlu yönde etkilemektedir. Günlük olarak ara öğün olarak tercih edebileceğiniz kabuklu yemişler, aynı zamanda sizi formda tutacaktır.
Süt: Süt, bebeklik dönemimizden yaşlılık dönemimize kadar bize fayda sağlar. Kemik oluşumu, gelişimi ve sağlığında muazzam bir rol oynar. İçerdiği kalsiyumla kemik erimelerinin önüne geçmekle beraber mikroplara karşı son derece etkilidir. Sadece kemiklere değil, aynı zamanda beyin için de oldukça faydalıdır. Sindirim sistemini de düzenler.

 

Sarımsak: Sarımsak her ne kadar, insanlar tarafından yedikten sonra ağızda kalan kokusuyla tercih edilmese de faydaları saymakla bitmez. Günde 3-4 diş sarımsak yemek sizi; kas ağrıları, bronşit, sindirim sistemi sorunları, romatizma gibi hastalıklardan koruyacaktır.