Epifiz bezi yada pineal bez, beynin orta  bölümünde, uyku ve uyanıklığı düzenlemeye yarayan ve yumurtalıkların çalışmasını 9-13 yaşına kadar frenleyen, seratonin ve melatonin hormonunu salgılayarak vücuda dağıtan, bezelye büyüklüğünde bir organdır. Vücutta, böbreklerden sonra en çok kanın geçtiği organdır.

Yıllar öncesinden başlayan, beyin araştırmalarında, önceleri önemsenmeyen ancak daha sonraları insanların yaşının ilerlemesi ile kalsiyum ,flor ve florür seviyelerinde artış tespit edilen, cinsel ilişkinin,  çalışmasını tetiklediği düşünülen bir organdır. Kalsiyum ,flor ve  florür bu bezin melatoninin salgılanmasını azalttığı ve bunun ise kişisel öngörü yada önseziyi direkt olarak olumsuz yönde etkilediği saptanmıştır.

Seratonin ve melatonin mutluluk hormonlarıdır. Bu hormonların salgısı azalan kişilerde, daha kolay depresyona girme ve mutsuzluk görülmektedir.

Epifiz bezi 1-2 yaşına kadar beyindeki oluşumunu tamamlar. 9 yaşından sonra salgılanan hormonlar, işlevini kaybetmeye başlar. İnsan gözünün sağa ve sola koordineli bakmasını sağlayan, Epifiz bezi hakkında, birçok sırların anahtarı olduğu düşünülmeye başlanmıştır. Epifiz bezi, seratonin ve melatonin salgılarken, aynı zamanda vücudun su dengesini ,tiroit bezini, böbrek üstü bezlerini, kan basıncını ve diğer hormon salgılayan bezleri de etkiler.

Melatonin, anne sütünden bebeğe geçebilen bir hormondur! Kanda yeterince bulunması durumunda, hiper tansiyondan korunmayı, kolesterolün düşürülmesini sağlamaktadır. Ayrıca vücutta antioksidan görevi görmektedir.

Pineal bez( epifiz bez), hemen her organ ile ilişkisi bulunmaktadır. Pineal bez, hipotolomusta yer alan nucleus subrachiasmaticus ile etkileşime girerek, biyolojik bir saat gibi çalışır. Organizmada zaman ölçmeye yarayan hücresel yapılardır. Vücuttaki günün ve yılın farklı zamanlarında göstermesi gereken fizyolojik gelişimin doğru zamanda ve zamanında yerine getirilmesini sağlar. Siklusların düzenlenmesinde görev alır. Yani vücudun mevsimsel ve günlük değişiklere uyum göstermesini sağlar.

Seratonin ve melatonin hormonlarının salgılanması için, karanlık ortama ihtiyaç vardır. Gözdeki retinaya en ufak bir ışık geldiğinde bu epifiz bezini uyararak, melatonin ve seratonin hormonlarının salgılanmasını engeller. Farelerde yapılan deneylerde ışıklı bir odada uyuyan bir farenin melatonin salgısının durduğu tespit edilmiştir. Melatonin, aynı zamanda insan vücuduna koyu rengi veren maddedir. Vücuttaki Melatonin seviyesi azaldıkça  cinsel istek artar.

Epifiz bezinde salgılanan hormonlar yeterli miktarda salgılandıklarında, algıların ve öngörünün artmasını sağlar. Bir nevi 3. Göz de  denilebilir!

Pineal bez sırlarla doludur ancak, yakın zamanda gelişmiş ülkelerin, tüm insanlık üzerinde en fazla müdahale ettiği organdır aynı zamanda. Diş macunlarının içerisinde kullanılan maddeler, tamamen Epifiz bezini durdurmaya yöneliktir ki, bu da insanların cinselliğe  yönelerek, beynin kapasitesini azaltmasına ve daha verimli çalışamamasına sebep olmuştur. Melatonin ve seratonin müthiş içeriğe sahip salgılardır ve duru görüye sahip insanlarda çok yüksek değerlerde olduğu tespit edilmiştir. İnsan algılarıyla hayatına yön verir ve algı yönetimi günümüz gelişmiş ülkelerinin en büyük hedefidir. 3. Dünya ülkelerindeki insanların ve gelişmekte olan ülkelerdeki insanların, kontrol edilebilmesinin algı yönetimi sayesinde olduğu kesindir. Ticari kaygılar ve yönetimsel kaygılar sebebiyle insanlar standart düşünce seviyesine indirgenmeye çalışılmış ve besinler, kişisel bakım ürünleri vb. gibi insana doğrudan müdahale edebilecekleri öğelerle denetlemeye çalışmışlardır. ABD’ nin kendi askerleri arasında yaptığı bir deneyde  melatonin ve seratonin salgılaması azaltılan askerlerin emirlere daha fazla riayet ettiği tespit edilmiştir.

Beyin sırlarla dolu gizli kapıların anahtarını taşıyan bir organdır. Bizlerse yeryüzüne gizli kapıları açmak için gönderilmiş zeki varlıklarız. Ne kadar aklımızı ve beynimizi geliştirirsek, kullanırsak, bu alemde o kadar varız  . Beynimizle oynamalarına izin vermemeliyiz. Yediklerimizin ve içtiklerimizin, kullandığımız kişisel bakım ürünlerinin, bizler üzerinde nasıl etkilere sebep olduğunu çok iyi öğrenmeli ve bilinçli davranmalıyız.