Erkeklerde Aşırı Yemek Yeme Sorunu Nedenleri?

Erkekler kendilerine bayanlara oranla daha az bakıyor. Sağlıksız ve bilinçsizce yemek yiyor ve sürekli kilo alıyorlar ama bunun farkına varmaları oldukça geç oluyor. Kilo aldıklarını fark ettiklerindeyse diyet yapmak yerine önemsemiyorlar ve sorun değilmiş gibi davranıyorlar.

Bunun yanı sıra uzmanlarca yapılan araştırmalara göre; erkeklerin, ihtiyaçlarının üzerinde yemek tüketimi yapmaları aslında karınları aç olduğu için değil. Temelinde psikolojik nedenler yatıyor.

Genel olarak psikolojik sorunu olmayan erkeklere baktığımızda TV başında maç izlerken fıstık, cips, kola ve bira gibi sağlıksız şeyleri hızlıca tüketiyorlar. Bununla birlikte bilinçsizce kilo alıyorlar ve sağlıksız bir bedene sahip oluyorlar.

Bazı erkeklerse aşırı yemek yemeyi kas oranını artırmak için yapıyor. Tamamen yanlış bir algı olmasıyla beraber, kas yapımı için fazla protein tüketme ihtiyacıyla, bilinçsizce yemek yemek aynı şey değildir.

 

Erkeklerde Aşırı Yemenin Psikolojik Sebepleri

Can Sıkıntısı: Erkeklerde yeme bozukluğunun sebeplerinin başında can sıkıntısı gelir. Kendini oyalayacak herhangi bir şey bulamadığında erkekler, yemek yemeye odaklanır. Çoğunlukla TV karşısında cips tüketerek bu zamanı öldürmeye çalışırlar. Yemek yeme isteği tamamen duygulara dayanır.

 

Yoğun Stres ve Bunalım: Herhangi bir olay neticisinde ortaya çıkmış olabilen stres duygusu, erkekleri aşırı yemeye iter. Bilinenin aksine duygusal sorun yaşadığında sadece kadınlar yemek yemez. Erkekler de duygusal bozukluk dönemlerinde nedensizce yemek yemeye başvurabilir. Bunun sebebiyse yemek yiyerek ilgi alanını başka bir yöne kaydırmak ve stresi unutmaktır.

Tiryakilik: Tiryakilik sorunu yaşayan erkekler özellikle sigara veya alkolü bırakma dönemlerinde ağızlarını meşgul edecek bir şeyler isterler. Genelde bu tür durumlarda sürekli yemek yeme ihtiyacı hissederler ve neticesinde aşırı kilo alımı olur. Erkeklerde en sık görülen, yemek yeme bozukluğu bu durumdan kaynaklanmaktadır. Bu sorunun çözümü için erkekler meyve suyu gibi içeceklere yönelmelidir veya spora başlamalıdır.

 

Zorunlu yemek: Erkekler için karşılaştıkları en güç durum, memnuniyet için yenen yemeklerdir. Özellikle yeni evlilik dönemlerinde erkekler, eşlerini mutlu etmek için yaptıkları yemeği bolca yerler ve eşlerini memnun ederler. Aynı durum anneler için de geçerlidir.