Ev işlerinde bayanların problemi olan küçük detaylar için püf noktalar da bulunuyor. Yapılacak basit ve pratik yöntemlerle ev işleri için kolay çözümler sayesinde kendinize ve ailenize daha çok zaman ayırabilirsiniz.

Pratik yöntemler

Soğan Doğrarken

Soğanları soyarken ve doğrarken oluşan göz yaşarması probleminin çözümü oldukça basittir. Soğanla yapacağınız işlemlerinizi su dolu bir kap içinde yaparsanız gözleriniz yaşarmaz.

Kızartma Kokusu

Özellikle patates ve balık kızartmasından sonra ev içerisinde kalan koku yüzünden kızartmadan vazgeçiliyor. Kızartma yaptıktan sonra kalan kokuyu hızlıca dağıtmak için bir kap içerisine su ve sirkeyi koyarsanız, koku hızlı bir şekilde yok olacaktır.

Çelik Parlatma

Çelik bıçaklar ve eşyalar genellikle parlak görüntüsünü zaman içerisinde yitirir. Bu sorun için limon kabuklarını kullanabilirsiniz. Eşyalarınızı güzel bir şekilde limon kabukları yardımıyla daha parlak bir hale getirebilmeniz oldukça kolaydır.

Domatesleri Pratik Soymak

Domatesin kabuklarını soymak için de dakikalar harcamanız gerek kalmıyor. Bıçağınızı sıcak suya batırın ve sıcak su içerisinde biraz bekletin. Daha sonra bıçağın tersini domatesin kabukları üzerinde yavaşça gezdirin. Bu sayede domates soyma işlemi oldukça hızlanacaktır.

Kuru Bakliyatlar

Kuru bakliyatları kullanarak yemek yapacaksanız, onları pişirmeden 1 gün önce ılık bir su bulunan bir kapta bekletin.

Kahve

Kahvelerinizin nemli bir ortamda bulunmamasından emin olun. Kahvenizin nemlenmemesi için kahvenizin bulunduğu yere (kavanoz  gibi) 2-3 adet kesme şeker eklemeniz nem sorununu çözecektir.

Tıkalı Tuzluk

Tuzluklarınızın sürekli tıkanması sorunundan muzdaripseniz, tuzluklarınız içerisine bir miktar pirinç ilave edin.

Tuzlu Yemekler

Yemek yaparken attığınız tuzu fazla kaçırdığınızı düşünüyorsanız, ortada hiçbir problem yok. Yemek yaptığınız tencere içerisine çiğ patates atarak fazla tuzu emmesini sağlayabilirsiniz.

Örneğin; makarna için koyduğunuz suya dalgınlıkla fazla tuz attığınızda bu işlemi uygulayarak hızlı bir şekilde sorunu çözebilirsiniz.

Ceviz Lekeleri

Ellere bulaşan ceviz lekesi görüntü olarak rahatsızlık verebilir. Eğer elinizde ceviz lekeleri varsa, ellerinizi ilk olarak sirkeye batırılmış bir pamuk yardımıyla temizleyin. Bu işlemi 4-5 dakika kadar sürekli olarak uygulayın. Sirkeli pamukla ovduğunuz ellerinizi daha sonra soğuk suyla temizleyin. Bu kolay yöntem sayesinde ellerinizde ceviz lekesi kalmayacaktır.