Evde Çocuk Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Evlerimiz, çocuklar için oyun yeri olurken aynı zamanda tehlike ve kaza riskine sahip araç-gereçler bulunmaktadır. En büyük örnekleri; kimyasal ilaçlar, deterjanlar ve haplar olan bu tehlikeli şeyler özellikle 5 yaş altı çocuklarda en çok dikkat edilmesi gereken konuların başında gelmektedir. Çocuklar için, özellikle 5 yaş altı çocuklar için evinizin güvenliğini tekrar dizayn etmelisiniz. Zararlı gördüğünüz bu tür şeyleri mümkün olduğunca çocuğunuzdan uzaklaştırmalısınız.

Ev kazalarında ilaç ve kimyasal maddelerin yanında merdivenlerde ciddi bir tehlike arz etmektedir. Çocuklarımız için yüksek basamağı olmayan merdivenler tercih etmek daha güvenli olacaktır.

Evde alabileceğiniz güvenlik önlemleri neler?

Ocak: Çocuklarınıza ocaklar konusunda dikkat etmelisiniz ve ocaklarınızı camın yanında bulundurmamalısınız.
Kapılar ve mutfak dolapları: Kapılar ve mutfak dolaplarının çocuklara çarpmaması için önlemler almalısınız.
Oyun alanı: Çocuklarınızı oyun oynadığı yerleri mutlaka görebilmelisiniz.
Elektrik: Özellikle prizler ve elektrikli düğmeler çocuk güvenliğini sağlayacak şekilde dizayn edilmelidir.
Çöp tenekeleri: Çöp tenekenizin üstünü örtmeyi unutmamalısınız.
Çocuk oyun alanları: Çocuklarınız oyun oynarken onları görebilmelisiniz. Aynı zamanda oyun alanlarının etrafı çevrili olmalıdır.
Ecza dolabı ve ilaçlar: Ecza dolabınız veya ilaçları bulundurduğunuz yerler çocuklarınızın uzanamayacağı yerlerde olmalıdır.
Banyo: Banyolarınızı sıklıkla temizlemeli ve banyo zeminlerinizi kaygan tutmamalısınız.
Trabzanlar: Merdiven dizayn ederken en az 1 tarafına trabzan koyulmalıdır.

 

Tek basamaklar: Bu tür tek basamaklar kesinlikle engellenmeli ve eğer kullanılacaksa farklı renklerle boyanmış olmalıdır.

Eşikler: Kapı eşikleri çocuklarınızın takılmayacağı yükseklikte olmalıdır. Aksi takdirde hiç beklemediğiniz kazalar olabilir.
Döner veya iki yöne açılan kapılar: Döner kapılar, çocuklar için dikkat edilmesi gereken bir diğer unsurdur. Çocuklarınızın parmaklarının sıkışmaması için iyi dizayn edilmelidir.
Camlı kapılar: Camlı kapılar, özellikle çarpmalara dayanıklı olmalıdır.
Açık merdiven boşluğu: Açık merdiven boşluğu tasarımından kaçınılması gerekir.Bu tür mimari yaklaşımlardan kaçınılmalıdır. Eğer açık merdiven boşluğu bulunuyorsa mutlaka çocukların tırmanması engellenecek şekilde korkuluk koyulmalıdır.
Balkonlar: Balkonlar çocukların güvenliği için en önemli yerlerdir. Buralar için tırmanmayı engelleyecek şekilde tasarımlar gereklidir. Özellikle yüksek balkonlu evlerde çocukların sarkmaması için sürekli olarak denetim altında tutulmalıdır.

Zemin: Zemininiz kaygan olmamalıdır.