Kontrol edilemeyen ego ve hırsın kişiyi tehlikeli hâle getirebileceğini hepimiz biliriz. Öyle ki, hırs iradeyi kontrol etmeye başladığında bu durum insanı bambaşka biri hâline dönüştürerek kendisi ve çevresi için tehlikeli hâle getirebilir. Baby Jane Hudson, hırsın iradeyi yenerek insanı şeytanlaştırmasını en iyi anlatan kurgusal karakterlerden biridir.

Henry Farrell’ın aynı isimli romanından uyarlanan What Ever Happened Baby Jane 1962 yılında ünlü yönetmen Robert Aldrich tarafından çekildi. Psikolojik gerilim filmleri arasında önemli yeri olan bu film, beş dalda Oscar adayı olarak, Norma Koch’un tasarladığı kostümlerle “Siyah Beyaz kostüm tasarımı” dalında ödül aldı. Film temel olarak Bette Davis’in canlandırdığı, Amerikan Film Endüstrisi’nin hazırladığı “En iyi 100 kötü karakter” arasında geçen Baby Jane Hudson karakterinin etrafında dönüyor diyebiliriz. Baby Jane, oyuncu bir babanın kızı olarak çocukluğundan beri şarkı söyleme ve dans etme yeteneğine sahiptir. Küçük yaşlardan itibaren yüzlerce kişinin önünde sahne almaya başlar. Özellikle, bir kızın ölen babasına olan duygularını anlatan “I Written A Letter To Dady” şarkısındaki performansı oldukça beğenilmektedir. Yıllar geçtikçe şöhret basamaklarını tırmanacak, ancak şımartılmış ve alkol bağımlısı bir star olarak bilinecektir. Bu durum Jane’in gözden düşmesine ve kız kardeşi Blanche’ın (Joan Crawford) kendisinin yerine geçerek onun eskiden sahip olduğu şöhreti elde etmesine sebep olacaktır.

Film, bu kısa hikâyeyi anlattıktan sonra Jane ve kardeşi Blanche’ın yaşlılık yıllarında devam eder. Blanche, 27 yıl önce geçirdiği trafik kazası sebebiyle tekerlekli sandalyeye mahkûm kalmıştır ve herkes bu durumu Jane’in kardeşinin şöhretini kıskanmasından bilmektedir. Yıllar geçtikçe Jane’in çocukken söylediği vodvil şarkılarıyla başlayıp alkol bağımlısı gözden düşmüş bir oyuncu olarak son bulan şöhreti unutulmuştur ama Blanche hâlâ hatırlanmaktadır. Bu durum Jane’in kız kardeşine karşı inanılmaz bir nefret duymasına, ona eziyet etmesine sebep olur.

Bette Davis ve Joan Crawford’un oyunculuklarının oldukça etkileyici bir gerçekliğe sahip olduğu söylenebilir. Bazı rivayetlere göre bu durumun sebebi birbirlerinden nefret etmeleridir. Robert Aldrich oyuncuların birbirlerine karşı duydukları bu nefreti bildiği için, gerçekçi bir oyunculuk sunabilmek adına Davis ve Crawford’u aynı filmde oynatmıştır. İşin magazinsel kısmı bir yana, What Ever Happened To Baby Jane psikolojik gerilim alanında bir başyapıt olarak görülmektedir. İnsan psikolojisinin derinliklerine inen, egoyu ve hırsı gerçekçi bir şekilde yansıtan bu film, özellikle gerilim/korku sinemasını takip eden sinema severler tarafından beğeni görmektedir.