Yaşamınızda mutlaka şöyle bir durumla karşılaşmışsınızdır; bir mekana girdiğinizde birden orası size boğucu, kasvetli gelir biran evvel oradan çıkmak istersiniz. Bu his, mekanın negatif enerjisinin size yansımasıdır. Bazen zorunluluktan dolayı mekanı terk edemeyebilirsiniz ama önerilerimiz ile evinizin enerjisini yükseltmek elinizde.

Evin geneli; – Kırık, bozuk eşyaların verdiği negatif enerjiden arınmak için bu eşyalarınızı tamir ettirin, tamiri mümkün değilse yenileri ile değiştirin. – Mekanınızın bakımlı, temiz olmasına özen gösterin. Bu, enerji akışının sağlıklı olmasını sağlar. – Yaşam alanınızı her gün, kış mevsiminde bile havalandırın. İçerideki kirli hava mikrop üretir ve hastalıklara neden olur. – Yatak odanız dışında istediğiniz odalarda taze, canlı çiçekler bulundurun. Pozitif enerji yaymada oldukça etkilidir.

Yapma çiçeklerde kullanabilirsiniz ama solmuş ve kurutulmuş çiçekleri bulundurmayın. – Antika mobilya kullanacaksanız eski sahiplerinin iyi veya kötü enerjileri de eşyalara geçtiğinden bunları özenle, dikkatle seçmelisiniz. Bununla ilgili önerimiz ise şudur; eşyaya nötr bir duyguyla dokunun ve size hissettirdiği duyguya odaklanın. Olumlu duygular içine girdiyseniz gönül rahatlığı ile bu eşyaları evinize alabilirsiniz.

Antre; – Antre karanlık olmamalı, bu enerjinin akışını engeller. Evin girişi karanlıksa yeterli aydınlatmayı sağlayın.

– Ev girişinin karşısında duvar olmamalı çünkü bu durum da enerjinin akışını engeller, şayet eviniz böyle bir yapıda ise girişin karşısına manzaraları resimler asarak negatifliği engelleyin.

– Ev girişinin karşısında ayna da olmamalı. Çünkü gelen enerji aynadan yansıyıp geri gider.

Tuvalet ve Banyo; – Negatif enerjinin en yoğun olduğu yerler olduğu için kullanmadığınız zamanlarda da kapılarını kapalı tutun. – Giriş kapısının ve odaların karşısında olmamalı eğer böyleyse paravan ile kapatın.

Yatak odası; – Yatak odanızda elektronik aletler bulundurmayın. – Ayakucunuzun kapıyla aynı hizada olması birçok toplumda ölüm pozisyonu olarak bilinir, başınızın da aynı hizada olması da size huzursuzluk verir ve aynı zamanda sizi istenmeyen durumlara karşı savunmasız kılabilir.

 

Bu durumlar gelen olumlu enerjiyi engellediğinden yatağınızı, başınız ve ayaklarınız kapıyla aynı hizada olacak şekilde konumlandırmayın. – Yatağınızı pencere yanına da konumlandırmayın. Bu şekilde konumu tercih ettiyseniz pencereyle yatağınızın arasında bir masa koyacak kadar aralık bırakın. – Yatak ile yer arasında mesafe olmalı yani yer yatağı olmamalı. Bu, yatağın altındaki hava dolaşımını engeller aynı zamanda bel ve sırt ağrılarına neden olur.

– Çarşaf ve örtüleriniz düz renk olmalı şayet desenli model kullanacaksanız negatif enerji yayan geometrik şekilli modelleri tercih etmeyin. – Yatak odanızın şeklide önemlidir. Düzgün enerji akışını sağlayan kare veya dikdörtgen şekle sahip odayı tercih edin. – Evli çiftler tek kişilik yatakları birleştirerek çift kişilik yatak haline getirip kullanmamalı. Bu durum ayrılığı temsil ederek negatif enerji yayar.

Oturma odası / Salon: – Odanızı yeterli seviyede aydınlatın. Parlak aydınlatma sunan spot ışıklarını kullanmaktan kaçının. – Kare veya dikdörtgen şekilli odaları oturma odası olarak tercih edin. Şayet L şeklinde bir oturma odasına sahipseniz iki ayrı oda olacak şekilde düzenleme yapın. – Kasvetli hava vermesi sebebiyle fazla eşya kullanmaktan kaçının ve eşyalar odanın büyüklüğüyle orantılı olmalı. – Süs eşyalarında bilinçaltına tutsaklığı algılatan resimler, dekoratif ürünler kullanmaktan kaçının. Örneğin; çerçeve içine konumlandırılmış kuş resimleri gibi. Su ile ilgili ve suyu çağrıştıran eşyalara karşı arkanız dönük oturmayın.

– Duvarlarınıza manzara resimleri asın, su temalı olan resimleri oturduğunuzda arkanızda kalacak şekilde konumlandırmayın. – Güneş ışıklarının odaya girmesine izin verin. – Olumlu, sıcak duyguları yansıttığından şömine kullanmayı tercih edin. Yemek odası;

– Giriş kapısından görülebilen konumda olmalıdır. Dar bir köşede bulunması da doğru değildir şayet dar bir alanda ise geniş alan görünümü vermesi ve ferahlık katması için köşe duvarını ayna ile kaplayın. – Tuvalet karşısında bulunmamalı konumu böyleyse negatifliği almak için araya paravan koyun. – Bereketi artırmak için yemek masasının olduğu duvara ayna asın. – Ahşap masaları tercih edin.

Mutfak; – Mutfakta sıklıkla kullanılan iki element vardır. Bu, su ve ateştir. Ateş elementini temsil eden ocak, fırın ile su elementini temsil eden lavabo yan yana ve karşılıklı olmamalıdır. Böyle bir konum enerjiyi yok eder. – Eğer ocak ile lavabo yan yana ise bunu bloke etmek için araya metal veya ağaçtan yapılan nesneler koyun. Örneğin; metal çay, kahve takımı veya kesme tahtası gibi aksesuarlar yerleştirin. Bu önerilerin daha fazlasından yararlanmak için mekan düzenleme öğretisi olan Feng Shui’yi geniş çaplı araştırabilir ve yaşamınızda uygulayabilirsiniz.