Evlilik farklı yaşamlardaki insanların birbirlerine söz verip bir yola başlamalarıyla oluşan sosyal bir olaydır. Artık eşler aynı evi, aynı mekanı paylaşmak durumundadırlar. Evliliğin devam etmesi verilen sözün tutulması için eşlere büyük görevler düşer.

Eşlerin birbirlerini anlaması, onların yerine kendini koyabilmesi, kendini iyi ifade edebilmesi,  birbirlerine hoşgörü ile yaklaşabilmesi, birbirlerine sabırlarının olması, fedakarlık edebilmesi, sadakat sahibi olmaları, eşlerin birbirlerinin aslında istediği gibi biri olmasından çok onu olduğu gibi kabul edebilmesi çok önemlidir. Bunlar için büyük emek gereklidir. Elbette kolay şeyler olmayabilir fakat eğer mutlu bir evlilik yaşamak isteniyorsa bunlar şarttır. Mutlu evliliğin sırları bunlardan başka bir şey değildir. İlişkilerde elbette ufak tartışmalar, kavgalar olacaktır fakat saygı, sevgi ve hoşgörü çerçevesinde yaklaşılırsa halledilmeyecek durum yoktur.

Evlilik akdinden sonra eşlerin artık birbirlerine sorumlulukları başlar. Eşler bu sorumluluklarının bilincinde oldukları sürece problemleri en aza indirebilmek mümkündür. Özgürlükler biraz olsun kısıtlanmıştır. Bu kısıtlanmayı bir sorun haline getirmekten çok iyi tarafından bakılarak olumlu yöne çevirebilmek mümkündür. Evliliklerde sorunların olması evliliğin canlı olduğunun, eşlerin birbirleriyle ilgili olduklarının göstergesidir. Fakat bu problemler sadece eşler arasında olmayabilir. Aileyle birlikte yaşama, meslek ile alakalı durumlar, çocukların bakımı ve yetiştirilmesi hakkındaki fikir ayrılıkları, çeşitli oyunlara bağımlılık, cinsel sorunlar, kıskançlık dozunun aşırı olması, aldatma, yalan söyleme alışkanlığının olması gibi nedenler en sık görülen nedenler arasındadır. Bu nedenleri konuşarak birbirini anlayarak, en önemlisi dinleyerek çözmek ve mutlu bir evliliğe ulaşmak mümkündür.

Eşler birbirlerine zaman ayırdıkça ve dinlemeyi öğrendikçe karşı tarafa da istediklerini anlatabilirler. Çünkü dinleyen insan aynı zamanda dinlenir. İletişim kurmaktan, iletişim kurarken göz temasında bulunmaktan çekinmemek gereklidir ve her şey açık açık konuşulmalıdır. İşte o zaman mutlu bir evliliğe ulaşılabilir. Bunlar hep birer anahtardır ve mutlu evliliğin kapılarını açar. Evlenen insanlar artık birer birey olmaktan çıkıp bir olmaya başlarlar. Yani ‘sen’ , ‘ben’ kavramları yerine ‘biz’ kavramını benimseyen eşler mutlu evliliğe bir adım daha yaklaşmış olurlar.

Anlayış ve hoşgörü çerçevesinde konuşularak mutlu bir evlilik geçirilebilir. Mutlu evliliğin sırlarını bilenler en az problemle uzun, mutlu ve sağlıklı bir evlilik geçirebilirler.