Grafik eğitimi alan Maurits Cornelise Escher okuduğu bazı makalelerin etkisi ile simetri üzerine çalışmaya karar vermiş, hayatını çizim yapmaya, kendisini sürekli geliştirmeye ve her zaman en iyisi olmak için elinden geleni yapmaya adamıştır. 1958’de tanıştığı Coxeter ile bir ömür arkadaş kalıp, onun birçok çalışmasını kendine ilham edinen Escher, ilgisinin sonsuzluğun tasvirine kaymasıyla 2 ve 3 boyutlu çizimleri aynı anda içeren fazla sayıda çizime imza atmıştır.

Daha önce görmüş olduğumuz oyunlara benzer olmasına rağmen, Phil Fish yapımı FEZ içerdiği karmaşık bulmacalar, çözülmesi oldukça zor ve insanları içinde kaybedecek kadar ince detaylarla işlenmiş bir oyun. Küçük Gomez’in hikâyesini konu edinen Fez, Gomez’in bir sabah uyandığında Geezer’dan onu kasabanın tepesinde beklediğini anlatan bir mektup alması ile başlıyor. Buraya kadar normal bir platform oyununu andırsa bile, Geezer’ın verdiği fes işlerin değişmesine sebep oluyor. Oyun bir anda dört bir yana döndürebildiğiniz üçüncü boyuta kavuşuyor.

Her bölümde daha karmaşık ve içinden çıkılmaz bir hal alıyor. Fakat bunlar insanı oyundan soğutan zor bulmacalar olmadığı gibi, görsel estetiği sayesinde hayranlığa sebep olan ve içerisinde birçok sürpriz barındıran bölümler. Böylesine uğraş ve profesyonellik gerektiren ve bir çalışmayı 8 bit içine oturtacak kadar başarılı olan Fish şimdi oyunun ikinci versiyonu ile karşınızda. Mantık gerektiren oyunları sevenlerin oldukça ilgisini çekecek olan Fez 2 Oyunu mutlaka incelenmesi ve deneyimlenmesi gereken bir oyun.

Tamamı bulmacalar ve mantık üzerine kurulu sistem yapısına sahip olan tasarım büyük keyif verici cinsten. Daha önceki deneyimlerinizi geride bırakan ve farklı bir tarza sahip olan oyun insanı ekrana kilitlemeye, arabada, iş yerinde, mutfakta ve gün içinde bulunduğunuz her yerde kalınan bölümün gizemini nasıl çözeceğini düşünmeye sürüklüyor. Özellikle 30’lu yaşlarda olan insanlara bir nostalji yaşatacak oyunun aynı zamanda kıvrak zekanın gelişmesini ve gündelik hayatta yaşanabilecek olaylara basit çözümler üretmeyi destekleyebilecek kapasitede olması göz ardı edilemez cinsten bir nitelik. Büyük keyif alacağınızı düşündüğümüz modern yapıdaki nostalji oyunu Fez II emin olun size ihtiyacınız olan hazzı yaşatabilecek cinsten.