Günümüzde her gencin kendine has ayrı bir odası var. Zaten Uzmanlarda her gencin kendini içinde rahat edebileceği özgün ve şık bir odası olması gerektiği yanında konuştukları için. Normal olanda o şekilde her gencin içini kendi zevkine göre tasarladığı, içinde kendini rahat edebildiği ve de uzun zaman geçirmekten zevk aldığı bir oda olmalı.

Genç odası dekorasyonu yapılırken en önemli husus odayı kullanacak olan gencin yaşı önemsenmelidir. Çünkü gençlerin istekleri, zevkleri ve hobileri her yaşta farklı olduğu için, gençlerin hayal dünyasına hitap edecek tarzda olmalı. Odayı kaç kişi kullanacağı da önemli hususlar arasında, bir odayı iki kişi kullanacaksa ona göre bir odada iki tane gar dolabı ve de gençlere ait ayrı ayrı iki tane komidini olmalı.

Çünkü gençler genellikle ergenlik döneminde gizliliği çok önemser ve ilk flörtlerini ve de ilk heyecanlarını bir yerde saklamak isterler. Onun için, o komidinin bir kilidi olmalı ve o kilit, gence verilmeli ki kendine güven duyulduğunu anlasın ve ona göre huzurlu ve mutlu olsun. Renk seçimi de çok önemli hele ki birde o odayı kız ve erkek kullanacaksa o zaman, asıl işler daha çok zorlaşıyor. Çünkü erkekler genellikle mavi tonlarında bir renk olsun duvarlarında hobilerini ya da ilgi duyduğu meslek dallarını ilgilendiren afişler asmak isterler. Ama kızlar tam zıttı, renkler daha tatlı renkler pembe, fuşya gibi uçuş uçuş renklerde olsun. Odanın sağında solunda ayna ve de makyaj malzemelerini koyabilecekleri bir oda olsun isterler.

Bu şekilde bir durumda genellikle orta yolu bulmak için oda rengi seçiminde ikisinin de fikri alınıp bir ortak nokta bulunmasına önem verilmelidir. Özellikle renk seçiminde bir tarafın fikri alınıp diğer tarafın fikri alınmazsa o zaman fikri alınmayan taraf o odayı benimseyemez ve içinde fazla vakit geçirmek istemez. Yani özetle genç odası seçiminde en doğru karar, seçimi evin genç bireyine bırakmak, onun seçimlerine saygı duymaktan ve onun kendine has bir dünya yaratmasına izin vermekten geçiyor.