Dünyanın sahip olduğu en güzel kent, sahip olduğu en büyük tarihtir İstanbul. Tüm dünyanın gözbebeği anlatılmaz bir destandır İstanbul. Toprağıyla, taşıyla, insanları, yapıtlarıyla kültürlerin birleştiği yuvadır, hayattır İstanbul…

Küçük bir çocuğa benzer İstanbul. Bir çocuğun canlılığı kadar canlı, küçük bir çocuk kadar değişken… Bir çocuğun kabullenişi gibi her şeyi kabul eder İstanbul’da. Ayrım yapmaz sen farklısın oyundan çık demez, büyüklerin yaptığı gibi.”Bende sizinle oynayabilir miyim?” diyen her çocuğa “evet” der, koynunda yer açar.

Herkesi kabul eder. Bilir ki hayat onlarla daha da güzeldir, hayat onlarla renklenir. Farklılıklardan korkmaz İstanbul cesurdur. Tıpkı bir anne gibi bağrına basar her geleni. Tıpkı bir kadın gibi işvelenir, nazlanır güneşe. Oynaşır onunla. Onun sevdalısı güneştir. İstanbul her akşam yeniden doğacak diye umutla uğurlar güneşini.

Her gece ihtiraslara şehvetlere gebe bekler güneşini. Her batan güneşle birlikte yangın yeri gökyüzü, âşıkları ayırmanın ateşiyle. VE güneş İstanbul’un sessiz dalgalarla kıyıya vuran sahillerine doğar yavaş yavaş ve aşk tüm muhteşemliğiyle yeniden doğar. Güneşin batışıyla başlayan hasret bitmiştir.

Güneş tel tel dökünce ışıklarını İstanbul’un bütün yüzüne tüm İstanbul aşk’a gelir. Naz yapmaz artık saklamaz kendini. O büyülü güzelliğini seriverir herkesin gözü önüne. Döker tüm ihtişamını eteklerinden… Yaşlı bir bilgedir İstanbul. Dünya’nın tarihini asırlardır yorulmadan sırtında taşıyan. Yüzlerce yıllık imparatorlukların asil şehridir.Başka şehirlere benzemez İstanbul, hem en eski tarihin beşiği, hem 21. yy. ın baş şehri, vazgeçilmezidir. Sorsanız ne hikâyeler anlatır size. Kim bilir nasıl insanlar basmıştır topraklarına. O hepsini hatırlar hepsinden izler taşır bağrında. Saraylarından, camilerine, kiliselerinden binlerce yıllık yapıtlarına kadar hepsini bugün gibi hatırlar, hatırlatır, anlatır size.

Koskoca bir bilgedir İstanbul eğer dinlerseniz onu, dinlemeyi bilirseniz eğer çok şey öğrenebilirsiniz. Tüm yaşanmışlığı serer gözlerinizin önüne. Yüzünüzde tebessüm, gözlerinizde hayranlıkla parlayan ışıkla birlikte onu seyrederken, sizde aşık oluverirsiniz yeryüzünün bu eşsiz kentine.