4 Ocak 2013 Saat 23:40

Bir deli bilgisayar aşığı işte diye tanımlayabilirim kendimi, 12 yıl önce tanıştığım bilgisayara,  3,5 yıl önce tanıştığım eşime ve 9,5 ay önce tanıştığım 🙂 aramıza katılan oğlum İhsan’a aşık bir insanoğluyum.

Ne zaman sitemde hakkımda yazısına bir el atayım desem kendimde bu bölümü düzeltecek gücü bulamam ama bugün gecenin etkisi mi desem yorgunluktan mı bilmiyorum sitede bir de bu sayfayı mıncıklayasım geldi.

Evet başlayalım hayatıma 1982 doğum tarihim. Polis memuru bir babanın ve ev hanımı bir annenin oğlu. Aslen memleket Samsun, derken büyüme gelişme evreleri ilkokul, sonra Anadolu Lisesi orta kısmı, sonra çeşitli nedenlerde Anadolu Lisesi’ni bırakmam (İngilizce öğretmenim Mustafa Kemal Üçkan’ın bırakmamda rolü büyüktür), sonrasında ailemin yaşadığı Anadolu’nun küçük bir ilçesi olan Bursa/Orhaneli den eğitim için Bursa Erkek Lisesi’nde okumam, oradaki yatılı yıllarım eski arkadaşlıklar -özledim bak şimdi- sonrasında 2000 yılında Selçuk Üniversitesi Biyoloji Öğretmenliği bölümünü kazanmam, ve bu yıllarda babamın bana Pentium III 866 işlemcili toplama bilgisayarı alması, sonrasında açılan birkaç sitem ve bunları açarken sırasıyla asp,php,mysql,flash,photoshop ve corel draw a olan ilgim nedeniyle bilgisayar aşığı olduk çıktık. Tabi açılan sitelerin sonu hep hüsran oldu 🙂  Bir tanesi aslında güzel tutmuştu www.bilgi3.com (bilgi küpü) 2005 Nisan ayında PC Net Piri Reis sayısında tanıtımı bile olmuştu. 2,5 yıla yakın açık kalmıştı.

Okullardan devam edeyim. Üniversite 3. sınıftayım o zamana kadar Eğitim fakültelerinden mezun olupta işsiz kalmak filan yok akşam açmışım tv yi Hüseyin Çelik çıktı  o zamanların Milli Eğitim Bakanı, dedi ki bundan sonra eğitim fakültelerinde kim hangi bölümü bitirdi ise o bölüme atanacak, içimden dedim ki şimdi boku yedik çünkü bizim bölümün doğru dürüst bir ataması bile yok. Neyse 2005 okul bitti KPSS sınavına girmişim KPSS 3 85 öğretmenlik puanı olan KPSS 10 puanı ise 82 gelmiş, düşünüyorum ne yapsam diye bari dedik bir yüksek lisans filan yapalım, başladık kendi bölümümüzde tabi bu arada para mara yok sürünüyoruz.

Hali hazırda öğretmenlik ve Freelancer olarak çalışmaktayım

Tabi boş durmak yok, 2010 yılında eşim bana dedi ki “açıköğretim adalet diye birşey varmış bitirince hukuk fakültesine geçiliyormuş” tabi bu lafları duyunca benim kulaklar kalktı, malum üniversiye giriş yılımız 2000 bizde Kemal Gürüz’ün mağdur ettiği kesimdeyiz. Kendimi sayısalcı sanırdım eşit ağırlıkçı olduğumu ÖSS’ye girince öğrendim, eşit ağırlık puanım sayısaldan fazla çıktı ama o zamanlar nerde şimdiki gibi istediğin bölümde okumak örneğin aldığım puan Selçuk Hukuk a yetiyordu ama bir zoraki SS prensibine göre gittik Biyoloji Öğretmenliğine. Neyse konuyu dallandırmayayım kulaklar dikeldi “işte dedim aradığım fırsat” Siirt te iken başladım açıköğretim adalete sonrasında İstanbul’a tayinim çıktı ve ilk sene sonunda toplamda 2 yılda Adalet bölümü bitti. Yıl 2012 Haziran ayları. Baktım okul bitti ben 1 yıl daha uzayabilir diye bekliyordum ama uzamadı işte hesap ettim DGS (Dikey Geçiş Sınavı) na 40 gün kalmış dedim deli oğlan durmak yok çalışmaya devam tam o esnada benim çocuk doğmuş, hanım bir sınav kazanmış bir de bu işlerle uğraşıyorum. Eşimin tayin olayları için Ankaraya 2 günlüğüne gittim ve çok şükür İstanbul’da tayini kesinleşti kaldı 38 gün. İşte o 38 günü bana sorun arkadaşlar gece 02:00 ye kadar ders çalışmalar sabah 6 30 da kalkıp işe gitmeler. Bu böyle tam 38 gün sürdü. Sonra girdik DGS sınavına 45 000 küsür eşit ağırlıkçı girmiş sınava Türkiye 548. si olmuşum tabi havalarda uçuyorum. Tabi Dikeygecis.org ta bir liste yayınlanana kadar;

Resmi olmayan bir excel tablosu docs.google.com da hazırlanmış ve herkes oraya puanını giriyor,kaçıncı olduğunu giriyor ve bölümünü giriyor. Listeye bir baktım Eşit ağırlıktan dereceye girenlerin %90 ı adalet mezunu görünce şok oldum ama iş işten geçmişti. Devlet üniversitelerini başa yazdım sonrada istanbul’daki burslu özel üniversiteleri ardına yazarak tercihimi yaptım.Sonra sınav açıklandı ve İstanbul Kültür Üniversitesi Hukuk Fakültesi %50 burslu olarak kazandım. Şu an yaşım 31 ve hala bir şeylerle uğraşıyorum, bırakmadım, yılmadım, küfür etmedim kaderime bütün bunları neden yazıyorum biliyor musunuz? Öyle örnek alınacak bir şahsiyet olarak görmüyorum kendimi ama yılmayın, yorulmayın, bırakmayın kendinizi.

Boş zamanlarımda bu blog yazarlığı hoşuma gitti hazır finaller bitmişken boş oturmayayım diye nasilyapalim.com ile uğraşıyorum, eşimle ve bebeğimle ilgileniyorum. İşim çoğu zamanımı alıyor, okulu ancak sağdan soldan toplayabildiğim fotokopilerle ve sınıftaki çocukların bana olan yardımlarıyla ancak götürebiliyoruz işte…

Umarım farklı bir yazı olmuştur ve hoşunuza gitmiştir.

Ya ben bu adamı merak ettim diyenler için…

twitterim https://www.twitter.com/orhanakman

 

Ziyaretiniz için teşekkürler

Orhan AKMAN