Merhaba sevgili okurlar! Bu günkü makalemde size Hellraid adlı oyunu tanıtacağım. İlk olarak oyun PC, XBOX One ve PLAYSTATİON 4 için çıkacak. Karanlık bir Fantezi Aksiyon temasına sahip oyunda insanlığın hayatta kalmasını sağlamak için düşmanlara karşı mücadele veriyoruz. Oyun tarzı FPP(Fantasy power playing) tarzında ve FP (karakter gözüyle) şeklinde oynanıyor. Bu da oyundaki aksiyonu sanki oradaymışsınız gibi veriyor. Oyun modlarına bakacak olursak oyun Single Player, Hikaye odaklı bölümler ve Co-Op (çok oyunculu) olarak iki-dört kişi ile oynanabiliyor. Ayrıca hack & slash oyun tarzıyla yani önüne çıkan her düşmanı öldür prensibiyle sizi metinlerle çok fazla yormuyor. Oyun içerisine girecek olursak atmosferi adıyla tamamen örtüşüyor diyebiliriz. Karakterlerimizin görünüşlerini de değiştirebildiğimiz oyunda benim hoşuma giden şeylerden birisi weapon craft sistemi. Yani tamamen size özgü bir kılıç veya asa çıkartabiliyorsunuz ortaya. Üstelik bunları Skill sistemi ile beraber kullanıyorsunuz. Yani yeteneklerinizi kullanarak. Skill demişken, gördüğüm kadarıyla bu türde bir oyun için geniş bir Yetenek ağacımız var. Bunlarla da kendinizi oyun içerisinde geliştirmeye başlıyor ve yeni yetenekler sayesinde oyundaki eğlenceniz de artıyor. Karakterlerimizden devam edelim. Karakterlerle ilgili bilgim olmasa da çok fazla oyun oynadığım için az biraz bilgi verebilirim. İlk karakterimiz Barbarian. Yani yakın dövüşçümüz. Alır eline kılıcı kalkanı hodri meydan. Trailer videosunda gördüğüm kadarıyla pek karmaşık yetenekleri yok.

Düşmanın üzerine atlıyor falan. İkinci karakterimiz ise Mage, yani büyücümüz. Bu oyunda mage kullanmak bence çok eğlenceli olabilir. Elemental yeteneklerle bayağı güzel Show yapabiliriz. Üçüncü karakterimiz Rogue. Bildiğim kadarıyla bu sınıf çevikliğiyle tanınıyor. Yani Barbarian sınıfının daha hızlı ve biraz daha güçsüz versiyonu olacak tahminimce. Ama hız sevenler için vazgeçilmez olabilir. Son karakterimiz ise Paladin. Mage versiyonunun iyi hali fakat bazı oyunlarda yakın dövüşçü olarak da yer alıyor o yüzden bundan emin değilim.

Silahlara baktığımızda yakın dövüş (melee) silahları, büyü ile ilgili olan (magical) silahlar, uzun menzilli (ranged) silahlar, throwables silahlar (bunu ilk kez görüyorum) ve shields yani kalkanlar kullanılıyor. Npc olarak Archmage, blacksmith ve herbalist var. İsimlere bakarsak muhtemelen gerekli teçhizatları bunlardan sağlayacağız. Düşman olarak Necromancer, blinded, minotaur, bloodhunter, skeletons, infantry, bir de undead var.

Bir yorum yapmam gerekirse ilgimi çeken Necromancer oldu. Sonuçta oyunlarda kolayca ölmeyen bir tip. Oyundaki yerler ise swamps ve catabombs olarak geçiyor. Özet olarak Hellraid Oyunu kendine özgü karanlık atmosferi, İlgi çeken karakterleri, yetenek sistemi ve bitmek bilmeyen düşmanlarıyla size aksiyonu sonuna kadar yaşatmayı hedef ediniyor. Techland şirketinin Dead İsland ve Call Of Juarez serilerindeki başarılarını da dikkate alacak olursak bu oyunun mutlaka denenmesi taraftarıyım.