Höşmerim veya Hoşmerum ikisi de fark etmez. Anadolu da Türk kadınlarının, evde olan malzemelerle, doğaçlama yaparak ortaya çıkan, bir tatlıdır. Genellikle Balıkesir yöresine ait bir tatlı çeşididir. Evliya Çelebi’nin seyahatnamesinde de, Balıkesir yöresine yerleşen ilk göçebe Türkmenler arasında, yapıldığı yazılıdır. Höşmerim, peynir tatlısı, peynir helvası olarak da bilinir. Höşmerimin bir de efsanesi vardır.

EFSANE Fadime hanımın eşi askerden dönünce yiğidine bir yemek hazırlamaya karar verir. Verir vermesine ama,o sıralarda yokluk var, evde hiç bir şey bulunmamaktadır. O sırada gözüne poşetteki peynir ilişir. Acaba ben bununla bir şey çıkarabilir miyim düşüncesiyle peyniri ve evde bulunan diğer malzemeleri karıştırarak, erine, karnını doyuracak, bir aş pişirir. Yemeği erine sunan Fadime Hanım merak içindedir. İkide bir: -Hoş mu erim diye sorar. Yiğidi: _Hoş hoş der. Bundan sonra artık bu aşın adı, dilden dile, hoş mu erimden, değişerek höşmerim olur.

MALZEMELER 2 SU BARDAĞI İRMİK 100 GRAM TEREYAĞI 2 SU BARDAĞI SÜT 2 SU BARDAĞI SU YARIM SU BARDAĞI RENDELENMİŞ DİL PEYNİRİ VEYA O YOKSA TUZSUZ YAĞLI PEYNİR 2,5 SU BARDAĞI ŞEKER YAPILIŞI Tencereye önce yağı koyarız, eridikten sonra irmiği içine atıp, hafif pembeleşinceye kadar kavrulur. Başka bir tencerede su, süt ve şeker kaynatılır. Bu şerbet daha önce kavurduğumuz irmiğin içine dökülür kısık ateşte pişirilir. Daha rendelemiş olduğumuz dil peyniri ilave edilerek karışım hazırlanır. Sıcak bir şekilde ikram edilir. Tarif 8 kişiliktir. Afiyet Olsun.