İnsanlık gelişimini soru sormasıyla kazanmıştır. Çocuklar bile ilk doğduklarında etraflarına karşı çok meraklıdırlar ve bu merak sayesinde dünyaya dair şeyleri öğrenirler. -kendi çocukluğumu hatırlıyorum da babam çok çekti benden, saçma saçma sorularımdan :)- Her soru, ileriye atılmış bir adım sayılabilir. Bir sürecin gelişebilmesi için insanların soru sormaları gerekmektedir. Neden? Nasıl? soruları, insanlığa en yararlı sorulardan sadece iki tanesidir. İnsanların bu güne kadar olan ki gelişimlerinde soruların rolü büyük olmuştur. Taş devrinde ağır nesnelerin taşınmasındaki zorlukların neticesinde, “Nasıl bu yükü daha kolay taşırız?” sorusu, insanlığa tekerleği icat ettirmiştir. Soruların bilinç altında ise, her ne kadar ihtiyaçlar olsa da, bazı sorular bizi gerçek hayatta hiç ilgilendirmeyen konular hakkında da olabilir. Aslında benim görüşüm çoğu kez ikinci seçenekteki soruları kullanmaktayız. Peki insanlar aslında kendilerini illgilendirmeyen bir konu hakkında neden soru sorar ve öğrenmek ister? Bunun yanıtı tek kelimedir. Merak!

İnsanlar merak ettikleri konularda da sorular sorarlar, bu sorular aslında kendilerini hiç ilgilendirmese de, merak diye adlandırdığımız his insana karşı çoğu kez galip gelmiştir. Örneğin bir hamam böceğinin kaç yıl yaşadığı kimseyi normal şartlarda ilgilendirmese de -bu arada siz zahmet etmeyin yazıyı okuduktan sonra araştırmaya uğraşmayın Google amcaya ben sordum 6 ay ila 1 sene arası yaşıyormuş. Açlığa 1 ay susuzluğa 1 hafta dayanıyormuş :)-, yinede sorup bu soruya bir yanıt almak ister. Çünkü merak, insan oğlunun doğasında vardır. İnsan bilmek ister. Bildiğiniz paylaşmak ister. Çocukları düşünün mesela, genllikle birbirleri arasındaki konuşmaları veya eve bir misafir geldiğindeki gereksiz yerde bilgi vermelerini. Arkadaşına birşeyler söyler. Hani cümle şöyle başlar;
– Annem dedi ki yalan söylemek çok kötüymüş. veya – Anneye el kaldırılmazmış, kaldırırsan taş olurmuşsun 🙂 gibi. Misafirliğe gittiğiniz evin çocuğunun yanınıza gelip;
– Biliyo musun babam dediki büyüyünce astronot olup uzaya çıkabilirmişim. 🙂 dediğini düşünün tabi buna karşılık misafirin “Yaa öyle mi” deyip gülümsemesi ve “Yerim seni” deyip çocuğu ısırmaya çalışmasını illa ki ya yaşamışsınızdır ya da böyle bir olaya denk gelmişsinizdir diye düşünüyorum. Ne diyordum İnsan bilmek ister diyordum konu dağıldı kusura bakmayın paylaşmak istedim sadece. Bilmek ister ve cevabını almak ister yoksa mutsuz olur. Huzursuz olur. Geçenlerde katıldığım bir seminerde böyle bir konudan bahsediliryordu ve örnek şuydu; Diyelim ki bir kuyruktasınız ve sıra uzun. Beynin bilmek isteyen merkezi hemen dürtmeye başlar. “Bak çok arkadasın. Bu sıra bitmez. Ne zaman sıra gelecek ki?” gibi sorular sorar ve sizi dürter. Ama eğer vezne memuru kalkıp “Bu sırada en arkadaki kişiye kadar 10 dakikada sıra gelecek.” derse. O zaman insan sorusunun cevabını bulduğu için rahatlar. diye bir konu geçti seminerde.

Özetleyelim toparlayalım. Her soru beraberinde bir yeniliği yeni bilgiyi getirir. Dolayısı ile soru soran insanlık, bir sonraki nesil için daha az gizemli bir dünya bırakabilecektir. Eski çağlarda güneşe tapan insanlar varken, şimdi güneşin aslında ne olduğu, hatta içinde barındırdığı elementlere kadar bilinmektedir. Soru soran insan oğlunun bulduğu yanıtlardaki bilgi, aynı zamanda tüm insanları aydınlatacaktır. Aynı zamanda korkunun doğasında da bilinmezlik vardır. Karanlıktan korkan bir çok insan, karanlıkta göremediği için çevresine karşı kendini savunmasız hisseder. Bu yüzden insanlar iç güdüsel bir dürtü ile bilmek isterler. Çünkü bildikçe ve öğrendikçe korkuları daha da azalır ve kendilerini güvende hissederler.

Bir sonra ki yazı da görüşmek üzere. Kendinize çok iyi bakın ve mutlaka ne olur soru sorun, cevaplar alın.