Esnemek eski zamanlarda titremek gibi bir vucut tepkimesi olarak adlandırılıyordu. Beynimizde hipotalamus adında esnememizi sağlayan bir kısım bulunur. Yorgunluk hallerinde vucut yeteri kadar oksijen alamadığında beynin refleks göstererek harekete geçmesi olduğu sanılıyordu. Fakat günümüz bilim adamları bunun böyle olmadığını düşünmektedirler.
İnsanlar anne karnında 11. hafta ve sonrasında esnemeye başlarlar. Esneme olayı uyku ile bağlantılıdır fakat uyumak için değil uykuyu bastırmak ve uyanık kalmak amaçlı bir reflekstir. İnsanlar hem ağızlarından hemde burunlarından nefes alabildikleri halde, ağızları kapalı iken esneyememektedir. İnsanların yanında kuşlar, kediler ve bir çok hayvan esneyebilmektedir. Fakat insanlar ve hayvanların esneme nedenleri farklılık gösterir. İnsanlar duyuların az olduğu zamanlarda esnerken, hayvanlar bunun tam aksine dış uyarıların fazla olduğu dikkat gerektiren durumlarda esnerler.

İnsanlar için esnemek, aynı zamanda doğal bir sakinleştiricidir. Önemli heyecan anlarında esneriz, bu vucudun bir tepkisidir ve sakinleşmemizi sağlar.
Esneme hareketi hayvanlarda bulaşıcı olmamakla birlikte, insanlarda bulaşıcıdır. Nasıl ki biri karşımıza geçip limon yediğinde ağzımız sulanıyor ve yüzümüzü buruşturuyorsak, esnemekte buna benzer bir özellik taşır. Birinin esnediğini gören diğer kişi uyarılır ve o da esnemeye başlar. Elbette her esneyen kişiyi gören esnemeye başlamasa da, bir çok defasında esnenildiği görülmüştür.
Bilimsel olarak ise esnemek tüm insanlığın ırk ayrımı gözetmeksizin aynı şekilde olduğu bir eylem biçimi olarak yansımıştır. Vucuttaki kasların gerginliğinin azalması sonucu ortaya çıktığı sonucuna ulaşılarak biyolojik bir hareket olarak adlandırılmıştır. Bilimsel olarak esnemenin bir çaresi yoktur ve tedavi edilemez. Fakat aynı zamanda esnemek vucuda zarar veren bir refleks olmadığı gibi, aksine insan bedeni için gerekli ve yararlı bir tepkimedir.