Müjde ios 7 Developer yayınlandı yani ? diye sorarsanız Developer(geliştirici) ler için 99$ karşılığında geliştiricilerin test etmesi için olan sürümüdür. Aşağıda donanimhaber.com adresinde bir arkadaşımız ücretsiz linkleri ve nasıl kurulacağını anlatmış, iPhone kullanan biri olarak ben prensibim gereği 5 yıldır jailbreaksiz iPhone kullanmadım ve şahsen bekliyeceğim. Ama herkesten önce kullanmak isterseniz buyrun aşağıda resimleri, kurulum linkleri ve kurulum videosu var. Denemek isteyenler için….
Bu arada orjinal metni görmek isteyenler http://tablet.donanimhaber.com/showTopic.asp?m=76237649&p=1 linkini tıklayarak donanimhaber üzerinden takip etsinler zira başta da dediğim gibi ben ios 7 nin çıkmasını ve de ios 7 nin untethered jailbreak versiyonunu bekliyeceğim

kaliteli boyutta resimler aşağıdadır.

http://movies.apple.com…center_lastframe_2x.jpg
http://movies.apple.com…center_lastframe_2x.jpg
http://movies.apple.com…king_posterframe_2x.jpg
http://movies.apple.com…drop_posterframe_2x.jpg
http://movies.apple.com…adio_posterframe_2x.jpg
http://movies.apple.com…mera_posterframe_2x.jpg
http://movies.apple.com…ther_posterframe_2x.jpg
http://movies.apple.com…ages_posterframe_2x.jpg
http://movies.apple.com…mail_posterframe_2x.jpg

EVAD3RS

http://www.evad3rs.net/…stall-links-how-to.html << buradan cihazınıza uygun İOS 7 beta versiyonu download edebilirsiniz.

http://geeksays.com/download-ios-7-betas/ << alternatif download linkli

gelen istekler üzerine beta yazılım nasıl kurulur nasıl kaldırılır

http://www.youtube.com/watch?v=bnLpk1fPiJs << buradan izleyebilirsiniz (iphonedo)

altını çizerek söylüyorum shift+sıfırla yaparak değil shift+güncellemeleri denetle yaparak yapmalısınız eğer yanlış yapıp cihazı udid’e kilitlerseniz ya udid kaydı almalısınız yada cihazı dfu modda eski yazılımı baştan kurup aktive edip tekrar doğru yoldan yapmak zorunda kalırsınız

yükleme talimatları videoda yeterince açık bir şekilde anlatılmıştır işlemlerden önce yedek almayı unutmayalım.

Donanım Haber cihazınızda oluşabilecek hiç bir sorundan ötürü mesuliyet kabul etmez, cihazınız çöker elinizde kalır flash romu yanarsa bunun sorumlusu siz olduğunuzu unutmayın 

ilk izlenimler *GameOver*

kendim shift+güncellemeleri denetle diyerek dosyayı gösterdim kurulum yaklaşık 30 40dk kadar sürdü hiç bir bilgim silinmedi eğer cihazınızda yazılımsal hata yoksa sizdede silinmeyecektir.
hiç bir aktivasyon ekranıyla filan karşılaşmadım hiç bişey sormadı udid kaydım yok otomatik kurulum tamamlandı

* beta olduğu için ciddi stabilite sorunu var ama buna rağmen kalıcı olarak kullanacağım
* iphone 4s biraz fazla ısınıyor standby modunda bile
* tasarım vb. herşey mükemmel olmuş dahada ios 6 kullanmam 
* bazı uygulamalar çalışmıyor örnek: photobucket resim upload yapamadım
* arka planı boşaltıp telefonu 2 kere kapatıp açtım bir nebze toparladı cihaz
* özellikler gerçekten çok iyi
* o kadar köklü değişiklik olmuşki bunlara alışmak gerçekten biraz zaman alıcak, eskiye dair nerdeyse hiç bişey kalmamış 

 

Geçtiğimiz Ekim ayında Jony Ive’ın şirketin yazılım ve arayüz tasarım ekibinin başına geçmesiyle birlikte tamamen yeni bir çehreyle kullanıcı karşısına çıkacağı iddia edilen iOS 7, söylentilerde olduğu gibi yepyeni haliyle tanıtıldı.

Tamamen yenilenen sade tasarım

Konferansta konuşan Apple CEO’su Tim Cook’un da belirttiği gibi iPhone ile birlikte ilk kez 2007′de piyasaya sürülen işletim sistemi bugüne kadarki en büyük değişimini geçirmiş durumda. Apple’ın günlük yaşantımızda kullandığımız nesnelerden ilham alan ve bugüne kadar başarılı olan bazı tasarım öğeleri iOS 7 ile birlikte rafa kaldırılırken, artık karşımızda daha sade ve saydam arayüze sahip bir işletim sistemi duruyor.

iPhone’un bütün renk düzeni artık duvar kağıdı olarak kullanılabiliyor. Tuş takımında ise yine saydamlık söz konusu. Diğer yandan iOS’a gömülü uygulamaların tamamen yeniden tasarlandığını görüyoruz. Tasarım değişiklikleri Game Center’dan hesap makinesine, hava durumundan telefon bölümüne hemen her şeyi kapsıyor.

Değişiklikler arasında Safari’nin yeni sekme düzeni de bulunuyor. Üç boyutlu bir görünüm kazanan sekme bölümünde geçişler havalı duruyor. iOS 7′de arama çubuğunu da kaldıran Apple, işletim sistemine Google Chrome’ın hem arama hem de URL özelliğine sahip adres çubuğu tarzını benimsemiş.

Kontrol Merkezi
iOS 7′nin öne çıkan yeniliklerinden biri de yeni “Kontrol Merkezi”. Kullanıcıya tek bir yerden 10 farklı özelliği kontrol etme fırsatı veren bu merkez, artık yukarıdan aşağıya yaptığınız bir kaydırma hareketiyle karşınızda olacak. iOS 7′nin diğer öğelerinde olduğu gibi saydam bir tasarıma sahip Kontrol Merkezi’nden medya kontrolleri, ayarlar, parlaklık, AirPlay ve uygulamalara erişim bu bölümden gerçekleştirilebiliyor.

Uçak modu ve AirDrop özelliklerine de Kontrol Merkezi’nde yer veren Apple, kullanıcıların bu özelliklere hızlı bir şekilde ulaşabilmesini hedefliyor.

Çoklu Görevler
İki boyutlu görünmesine rağmen katmanlı ve çok boyutlu bir tasarımla sunulan iOS 7 rakiplerinden de bazı izler taşıyor. Kontrol Merkezi’nin yanı sıra eklenen yeni çoklu görev sistemi de bu anlamda verebileceğimiz örneklerden. Zira Apple yenilediği çoklu görev ekranı Android’in kart tabanlı yapısına oldukça benziyor. Apple’ın kullanıcı deneyimini geliştireceğini öne sürdüğü çoklu görev sistemi aynı zamanda pil tüketimini de düşürüyor.

Fotoğraf
Kamera ve Fotoğraflar özellikleri de iOS 7 ile birlikte gelen yeniliklerden nasibini aldı. Canlı filtreler kullanıcılara Instagram etkisini henüz fotoğrafları çekerken yakalama imkanı sağlarken, görselleri daha sonra otomatik sınıflandırma özelliğiyle Film Rulosu’nda görebilecekler.

Bunlarla birlikte Apple’ın yeni özelliği AirDrop’u Fotoğraflar bölümüne de entegre ettiğini görüyoruz. Farklı paylaşım seçeneklerinin yer aldığı bu bölümde iCloud’un yetenekleri de artırıldı. Baştan aşağıya bir yenilenmenin söz konusu olduğu Fotoğraflar bölümünde artık kullanıcılar albümlerinde geçmiş yıllara kolaylıkla gidebilecek.

Siri
Apple her yeni versiyonunda olduğu gibi iOS 7′de de Siri üzerinde bazı geliştirmelere yer verdi. iOS 7′nin yenilenen tasarımından etkilenen Siri, artık daha zeki ve daha yetenekli. Fransızca ve Almanca gibi farklı dil seçeneklerine de kavuşan kişisel asistan hizmeti artık kadın veya erkek sesiyle kullanıcılarla iletişim kurabiliyor. Bu anlamda Apple’ın sesleri daha temiz ve kulağa hoş gelecek şekilde yeniden düzenlediğini söylemek mümkün.

Ayrıca Siri bundan böyle Twitter ve Wikipedia üzerinden arama yapabilecek. Ancak burada Apple’ın bir sürprizi var. Zira geçtiğimiz dönemde yaptıkları işbirliğiyle dikkat çeken Microsoft Apple ikilisi bu ortaklığı Siri’ye de taşımış. Asistan hizmeti artık arama motoru olarak Microsoft Bing’i kullanacak. Kullanıcılar Siri ile yaptıkları aramalarda hızlı bir şekilde Bing aracılığıyla bilgi alabilecek.

iTunes Radio
iTunes müzik uygulaması içine inşa edilen radyo uygulaması, aynı zamanda bir müzik keşfetme uygulaması olarak karşımıza çıkıyor. İsteğe göre şarkı dinleme, şarkı, sanatçı, albüm veya türe göre radyo istasyonları oluşturma işlevleri bulunan servis, özellikleriyle Pandora’yı andırıyor. iPhone, iPod Touch, iPad, iTunes ve Apple TV’de kullanılabilecek iTunes Radio, öncelikle ABD’de sunulacak ve reklamlarla birlikte ücretsiz olarak hizmet edecek. iTunes Match aboneleri ise yeni müzik servisinden reklamsız olarak faydalanabilecek.

Final sürümü sonbaharda!
iOS 7 beta haliyle bugünden itibaren iPhone’lar için kullanılabilir durumda olacak. iPad ve iPod’lar için beta sürüm ilerleyen günlerde kullanıcılarla buluşturulacak. Final sürümü ise iPhone 4 ve üstü, iPad 2 ve üstü, iPad mini ve beşinci jenerasyon iPod touch için sonbaharda yayınlanacak.

Kaynak : Sosyalmedya.co