Kuzey yarımkürede yer alan ve dünyanın en kuzeyindeki başkente sahip olan İzlanda adeta sıcak ve soğuğun kesiştiği bir ülke. Aktif volkanlarının yanı sıra Kuzey Kutbu’na yakınlığı; buzulları ve kaplıcaları aynı topraklar üzerinde barındırmasıyle özellikle doğa ve doğal kaynaklar açısından oldukça ilgi çekici bir bölge. Toplam nüfusu 320 bin olan ve az sayıda şehri bulunan bu küçük ülke kaostan uzaklaşmak, sakin, aynı zamanda farklı bir tatil geçirmek isteyenler için ideal bir seçenek.

İzlanda’da Neler Yapılabilir ve Nereler Görülmeli? 

– Blue Lagoon adı verilen ve başkent Reykjavik’den çok Keflavik Havaalanı’na yakın olan kaplıca bölgesinde buzların içinde yer alan sıcak ve rahatlatıcı sularda dinlenilebilir, kil maskesi yapılabilir ve sudan çıkmadan soğuk içecek servisi yapan bardan yararlanılabilir. Dikkat edilmesi gereken nokta ise -özellikle vakti kısıtlı olanlar için- havaalanından Reykjavik’e geçmeden önce buraya uğranmalı çünkü bu bölge şehre oldukça uzak iken havaalınına kısa bir mesafede.

– Başkentte yer alan yerel yemekleri tadabileceğiniz restoranlara gidilmeli. Şehirde ayrıca dürüm ve benzeri Türk yemeklerini de bulabileceğiniz bir restoran mevcut.

– Diğer İskandinav ülkelerinde olduğu gibi İzlanda’nın da en ilgi çekici yanlarından biri rengarenk Kuzey ışıkları. Tabii bu gökyüzü olayı her zaman gerçekleşen bir durum olmadığı için en sık görüldüğü zaman dilimi olan Ekim Ayı civarında gidilmeli ve sabırlı olunmalıdır. Böylece yeşilden, mora uzanan renklerin gökyüzündeki dansını izleme şansına kavuşabilirsiniz.

– Thingvellir Milli Parkı da görülmesi hatta vakti olanlar için kamp yapılması gereken bir yer. İzlanda’nın kendine has bitki örtüsü içinden geçen nehirlerle kaplı bu park dinlendirici bir ortama ihtiyaç duyanlar için oldukça uygun bir bölge.

– İzlanda’nın en büyük jeotermal santrali olan Hellisheiði ise görülmeye değer diğer bir nokta. Tüm İzlanda’ya sıcak suyun buradan ulaştığı, evlerdeki sıcak su ihtiyacının buradan karşılandığı hatta sokakların altından geçirilen sıcak su hatlarıyla karlanma ve buzlanma gibi durumların ortadan kaldırıldığı ise oldukça ilginç bir gerçek. Sürekli buzulları ve soğuk havasıyla bilinen İzlanda hakkındaki diğer bir gerçek ise kış aylarında ortalama sıcaklığın New York’dan ve birçok Kanada şehrinden daha yüksek olması. Bulunduğu coğrafi konumun da etkisiyle özellikle Reykjavik düşünüldüğü kadar soğuk bir coğrafya değil.

– Topraklarında birçok şelale barındıran İzlanda’nın en etkileyici şelalesi ise Gullfoss. Gullfoss’un devamında yer alan, daha küçük diğer bir şelale ise Faxi Şelalesi.

– Doğası dışında şehirleşme bakımından tek önemli ve en kalabalık yerleşim yeri olan Reykjavik’de ise görülmeye değer yerler kiliseleri, Reykjavik Sanat Müzesi ve sadece izlanda için değil tüm Kuzey Avrupa bakımından en önemli ticaret merkezlerinden biri olan limanları şeklinde sıralanabilir. Ada ülkesi olmasından kaynaklı tamamen dışarıya bağımlı olan İzlanda’nın oldukça pahalı bir ülke olduğunu eklemekte fayda var.